SON TV

Kim Milyoner Olmak İster’de ‘İzmihlal’ sorusu.. İstiklal Marşı’ndaki İzmihlal ne demek? İşte cevabı

Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan İzmihlal sorusunun cevabı merak ediliyor. Atv ekranlarında Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında İstiklal Marşı'nın "Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal" dizesinde geçen izmihlal ne anlama gelmektedir? sorusu soruldu. Peki İzmihlal nedir? İşte İstiklal Marşı'nda geçen 'İzmihlal' kelimesinin anlamı

Kim Milyoner Olmak İster’de ‘İzmihlal’ sorusu.. İstiklal Marşı’ndaki İzmihlal ne demek? İşte cevabı

Dünyanın en çok izlenen bilgi ve kültür yarışması Kim Milyoner Olmak İster yeni bölümüyle Atv ekranlarında seyirci ile buluşuyor. Kim Milyoner Olmak İster’de sorulan ‘İzmihlal’ sorusu izleyenleri televizyon ekranlarına kilitledi. İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal ne anlama gelmektedir? sorusu merak konusu oldu. İşte Kim Milyoner Olmak İster’de sorulan İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal kelimesinin anlamı..

Kim Milyoner Olmak İster 795. bölümüyle seyircisinin karşısına çıktı. En çok izlenilen yarışma programı olan ve her bölümde farklı farklı sorularla bilgi tazeleyen Kim Milyoner Olmak İster’in bu bölümünde ‘izmihlal’ sorusu bölüme damga vurdu. Seyirciler izmihlal kelimesinin anlamını merak etmeye başladı.

Soru: İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal ne anlama gelmektedir?

A) Utanma

B) Yıkılma

C) Esaret

D) Korku

Cevap: Yıkılma

İstiklal Marşı’nın “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” dizesinde geçen izmihlal kelimesinin sözlükteki anlamı: isim (izmihla:li, l ince okunur) eskimiş Arapça iżmiḥlāl çökme, yıkılma, yok oluş.