SON TV

Kişisel koruyucu donanım üreten firmalara düzenli denetim yapılıyor

Yeni tip koronavirüs salgının ardından dünya genelinde kişisel koruyucu donanım (KKD) ihtiyacı arttı. Artışın ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da KKD üretimi yapan firmalara düzenli denetimlerin yanı sıra destek vererek iç piyasadaki ihtiyacı ve dış piyasadan gelen talebi karşılamayı amaçlıyor.

Kişisel koruyucu donanım üreten firmalara düzenli denetim yapılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılının ilk altı ayında 12 farklı ilde 86 firmada 156 ürün denetimi yapıldığını açıkladı. Bakan Selçuk, yapılan denetimlerde 43 farklı üründe uygunsuzluk, 13 üründe ise güvensizlik tespit edildiğini aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan denetimleri anlatan Bakan Selçuk, “Uygunsuz olan ürünler ile ilgili gerekli idari işlemleri yapıyoruz. Denetimler kapsamında kişisel koruyucu donanımların (KKD) uygunsuz üretim, dağıtım, satış ve kullanımının engellenmesi için ürünleri uygunsuz bulunan üreticilere idari yaptırım uygulanıyor.” açıklamasında bulundu.

AR-GE ÇALIŞMALARINA DESTEK

Solunum koruyucuları alanında yerli üreticilerin AR-GE çalışmalarını desteklemek için laboratuvarların yetkilendirme sürecinin başlatıldığını anımsatan Bakan Selçuk, belgelendirme sürecinin hızlandırılarak iç piyasada ihtiyacının karşılanması ve ihracatın arttırılmasını hedeflediklerini kaydetti. Bakan Selçuk, salgın süresince artan ihtiyaç nedeniyle KKD üretmek isteyen üreticilere güvenli ve uygun üretime yönelik teknik destek verdiklerini belirterek, uygun olmayan birçok farklı tip maskeye ‘KKD değildir’ yazısı verildiğini söyledi.

Bakan Selçuk, üreticilerin kişisel koruyucu donanımların üretiminde dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, “Kişisel koruyucu donanımların seçiminde, ürünlerin standartlara uygun olmasına dikkat edilerek İSG profesyonellerinin ve çalışanlarının görüşleri dikkate alınmalı. Biz bakanlık olarak, iş sağlığı ve güvenliğinde insanı merkeze alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Üreticilerin ihracat yapabilmeleri için gereken evraklar sağlanarak, KKD üretmek isteyen girişimcilere ve üreticilere üretimin nasıl yapılacağı ve belgelendirme süreçlerine ilişkin gereken bilgilendirme de Bakanlık tarafından veriliyor. Bu doğrultuda CİMER, resmi yazı ve KKD İhbar Şikayet Hattı’na yapılan bilgi edinme başvurularına solunum koruyucular ve koruyucu tulumlarla ilgili yanıt veriyor.