SON TV

Kızılay’dan Endonezya için yardım kampanyası

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya üzerinden deprem ve tsunami felaketiyle sarsılan Endonezya için yardım kampanyası başlatıldığını açıkladı

Kızılay’dan Endonezya için yardım kampanyası

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya hesabından deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Endonezya için yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. Afet bölgesine bir an önce ulaştırılması gereken yardımlar; barınma, temiz suya erişim, gıda ve gıda dışı destek malzemeleri olarak belirlendi.

Türk Kızılayı, 7.5 depremin ardından tsunami felaketinin gerçekleştiği Endonezya’nın batısındaki Sulawesi’ye ulaştı. Kızılay ekipleri ihtiyaç sahiplerini tespit ederek acil malzeme sevkiyatı gerçekleştiriyor.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, yıkımın büyük olduğu Endonezya için yardım kampanyası başlatıldığını açıkladı. Kınık, yardım yapmak isteyen vatandaşların “Yardım” yazıp 2868’e sms göndermelerini istedi.

KIZILAY’DAN ACİL DURUM BİLGİ NOTU

Deprem ve tsunaminin ardından bölgedeki ihtiyaç ve gözlemelerini tamamlayan Kızılay ekipleri, bölgeye ilişkin ‘acil durum bilgi notu’ yayınladı.

Bilgi notunda “Türk Kızılayı ekipleri ilk andan itibaren bölgeye intikal etmiş ve yürütülen çalışmalara dahil olmuştur.” denildi.

TEMEL İHTİYAÇ MALZEMELERİ HAZIRLANDI

Afet bölgesinde ihtiyaca yönelik ilk öncelikli konular barınma, temiz suya erişim, gıda ve gıda dışı destek malzemeleri olarak belirlendi. Türk Kızılayı, bölgeye gönderilecek ilk destek belirlenen ihtiyaç listeleri üzerinden olacağını belirtti.

Afet bölgesine, Türkiye’den gönderilmek üzere temel ihtiyaç malzemeleri hazırlandığı belirtildi. THY kargo uçağı ile gönderilecek malzemelerin ilk olarak Makassar bölgesine ardından afet bölgesine sevk edilmesi planlanıyor.

Afet bölgesinde hali hazırda var olan ekibe ek olarak 5 kişilik bir ekip daha gönderilecek.

Türk Kızılayı Delegasyon Başkanlığı ekipleri bölgede hem hükümet yetkilileri ile hem de Endonezya Kızılhaçı ile yakın ilişki içerisinde hareket ediyor.

Kızılay’ın, bölgeye gönderilmesini planladığı malzemelerin listesi: 

1. Tarpolin/Branda

2. Battaniye

3. Hijyen Kiti

4. Bebek Kiti

5. Solar Lamba

ETİKETLER: