SON TV

Koku alamıyorsanız dikkat! Koronavirüs belirtisi olabilir

Çin'den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgınının belirtilerinden birinin de koku alma bozukluğu olabilir... Doç. Dr. Aytuğ Altundağ açıkladı.

Koku alamıyorsanız dikkat! Koronavirüs belirtisi olabilir

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve şu ana kadar 21 bin 571 kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs salgınının belirtileri arasında solunum sıkıntısı, kuru öksürük ve yüksek ateş vardı. Ancak yeni belirtileri meydana çıkan Koronavirüs ile ilgili flaş bir belirti daha ortaya çıktı.

KOKU ALMA BOZUKLUĞU OLANLAR DİKKAT

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşları uyardı. Altundağ, “Koronavirüse bağlı Covid19 enfeksiyonunda kimi zaman tek bulgu ‘koku alma bozukluğu’ olabilir. Bu yakında dönemde koku alma bozukluğu olan bireyler eğer bilinen daha öncesine ait bir koku alma bozukluğu hikayesi yoksa, polip, alerji durumları yoksa ve ani gelişen koku alma bozukluğu varsa Korona şüphesi nedeniyle kendilerini daha yakın takip etsinler. Doktor meslektaşlarıma da bu şikayeti hasta takiplerinde sorgulamalarını öneriyorum. Bu öneri aynı zamanda Amerika Kulak Burun Boğaz Derneği önerisidir” açıklamasında bulundu.