SON TV

Koronavirüs döneminde ne kadar destek sağlandı? Erdoğan tek tek açıkladı

Koronavirüs döneminde ne kadar destek sağlandı? Erdoğan tek tek açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öncülüğünde aylar sonra Kabine Toplantısı yapıldı.

Koronavirüs pandemisine karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili yeni normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, salgın döneminde yapılan ekonomik yatırımlar ve destek paketleriyle ilgili de konuştu.

5,5 MİLYON AİLEYE 1 MİLYON LİRA KARŞILIKSIZ YARDIM

Koronavirüs sürecinde vatandaşlara yönelik yapılan yardımlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstihdam ve iş gücü piyasamızı ayakta tutma ile vatandaşlarımızın gelir kaybının önüne geçtik. 5,5 milyon ailemize 1 milyon lira karşılıksız yardımda bulunduk.” ifadelerini kullandı.

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASINDA 3 MİLYON KİŞİYE 5 MİLYAR ÖDEME YAPILDI

Kısa çalışma uygulamasına değinen Erdoğan, “Kamu bankalarımız aracılığı ile çok kolay şartlarda düşük maliyetli finansman desteklerini devreye alarak nakit ihtiyacımızı karşıladık. Çalışanlarımızı korumak için işten çıkarılmayı yasakladık. Mart ayından bu yana 3 milyondan fazla kişi kısa çalışma uygulamasından yararlandı. Bu kapsamda yaklaşık 5 milyar lira ödeme yaptık. Ücretsiz izne ayrılanlarla kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlara ise aylık 1777 TL nakdi ücret desteği vermeye başladık.” dedi.