SON TV

Koronavirüs ile ilgili dünyayı umutlandıran son dakika!

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs ile ilgili dünyayı umutlandıran bir son dakika gelişmesi meydana geldi.

Koronavirüs ile ilgili dünyayı umutlandıran son dakika!

Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs ile ilgili dünyayı umutlandıran bir son dakika gelişmesi meydana geldi.

Dünya, yeni tip corona virüsü salgını ile baş etmeye çalışırken son dakika haberleri ajanslar tarafından duyurulmaya devam ediliyor. Coronavirüs son durum merak edilirken toplam vaka sayısı 145 bin 705’e, ölüm sayısı ise 5 bin 436’ya çıktı. Koronavirüs’ten kurtulanların sayısı ise 72 bin 550 olarak açıklandı. Salgının tedavisinin nasıl gerçekleştirileceği ise oldukça merak ediliyor. Tam bu noktada, çok önemli bir adım atıldı. Son dakika kodu ile duyurulan habere göre, üç farklı üniversitede görevli bilim insanları, corona virüsünün başarılı bir şekilde izole edildiğini ve corona virüsünün kopyalarının geliştirildiğini duyurdu.

Aralık ayından bu yana 5 bin 436 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu dün açıklarken ABD Başkanı Donald Trump da ülke genelinde acil durum ilan edildiğini bildirmişti. Geçtiğimiz günlerde Kanada başbakanı Justin Thredeau’nun eşinde tespit edilen corona virüs vakası ise dünya gündemine oturmuştu.

DÜNYAYI UMUTLANDIRAN GELİŞME

Kanada’dan son gelen son dakika haberi ise yüreklere adeta su serpti. Üç farklı üniversitede görevli bilim insanları, virüsün başarılı bir şekilde izole edildiğini duyurdu. Araştırmacılar iki örnekten aldıkları corona virüsü izole etti ve ardından güvenli bir muhafaza tesisinde yetiştirdi.

Virüsü başarı ile izole eden ekip tarafından yapılan açıklamada, “Laboratuvarda geliştirilen kopyalar bilim insanlarının hastalığı daha iyi çözümlemek, tedavi etmek ve test etmek için fırsat olacaktır. Aşı üretiminde de fırsat sunacaktır.” denildi.

Araştırmada görev alan Dr. Arinjay Banerjee, “SARS-CoV-2 virüsünü başarılı bir şekilde izole ettik. Böylelikle, araştırmalarımıza devam edeceğiz. Bu sayede daha çok virüs üreterek hastalığın biyolojisini daha iyi öğrenebiliriz, daha etkileşimli bir şekilde çalışabiliriz” sözlerini kullandı.

Sunnybrook’ta mikrobiyolog ve bulaşıcı hastalıklar doktoru Dr. Samira Mubareka, “Bu pandemiye çözüm geliştirmek için bazı kilit araçlara ihtiyacımız var. Acil müdahale çok önemli olmakla birlikte, daha uzun vadeli çözümler bu yeni virüse yönelik temel araştırmalardan gelecek” ifadelerini kullandı.

Sunnybrook’ta klinik mikrobiyolog olan meslektaşı Dr. Rob Kozak ise, “Birinci sınıf kurumlardan araştırmacılar sadece birkaç hafta içinde kendiliğinden bir dayanışmayla bir araya gelip birkaç hafta içinde virüsü başarılıyla izole etti. Bu işbirliği yaptığımızda başarabileceğimiz şaşırtıcı şeyleri gösteriyor” diye konuştu.

Avustralya ve İtalya’daki araştırma ekipleri de laboratuvarlarda virüs örneklerini izole eden ve yetiştiren ekipler arasında bulunuyor.

0/5 (0 Reviews)