SON TV

KPSS tercihleri bugün sona eriyor! (ÖSYM KPSS 2018 tercih kalvuzu)

KPSS tercih işlemleri için zaman daralıyor. Binlerce adayı yakından ilgilendiren KPSS 2018 tercih işlemleri bilindiği üzere 11 Aralık tarihinde başlamıştı. KPSS 2018 tercihlerin başlamasının ardından geçtiğimiz günlerde bir uyarı yayımlayan ÖSYM tercih güncel kılavuzu adayların erişimine sundu. Peki 2018 KPSS tercihleri ne zaman sona eriyor? İşte 2018 KPSS Tercih klavuzu ve aranan nitelik kodları tablosu..

KPSS tercihleri bugün sona eriyor! (ÖSYM KPSS 2018 tercih kalvuzu)

KPSS 2018 tercih işlemleri için son gün gelip çattı. 11 Aralık’ta ÖSYM tarafından alınmaya başlayan KPSS tercih işlemleri bugün son gün! Bugün sona erecek tercih işlemleri için adaylar saat 23:59’a kadar tercih klavuzundan işlemlerini yapabilecek. Geçtiğimiz günlerde 2018 KPSS tercih kılavuzunda yapılan güncelleme adaylara duyuruldu.

KPSS tercih işlemleri bu gece 23:59’da sona erecek. Adaylar son dakikalara kadar tercih işlemleri üzerinde değişim yapabilecek. KPSS 2018 tercihleri için adaylar ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifreleri ile işlem yapabilecek.

KPSS TERCİHLERİ İÇİN SON GÜN

2018/2 KPSS tercihleri ÖSYM tarafından 11 Aralık tarihinde alınmaya başlanmıştı. ÖSYM, KPSS tercih işlemlerinin 20 Aralık 23:59’da sona ereceğini duyurdu.

TERCİH KLAVUZU GÜNCELLENDİ

KPSS-2018/2 Tercih Kılavuzu, güncellenmiş haliyle ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır. Güncelleme nedeniyle tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir.

Adayların tercihlerini yaparken Ek’te yer alan 18 Aralık 2018 tarihli KPSS 2018/2 Tercih Kılavuzu ve Tablolarını esas almaları gerekmektedir.

Adayların bilgisine önemle duyurulur.

KPSS 2018/2 GÜNCEL TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS 2018 tercih kılavuzunda kamu kurum ve kuruluşlarının atama yapacakları boş kadro ve pozisyonlarını içeren tablolar yer almaktadır. KPSS tercih klavuzundaki aranan nitelikler ve bu niteliklerin kodları haberimizde..

Tablo-1’de ortaöğretim mezunlarının, Tablo-2’de önlisans mezunlarının, Tablo-3’te lisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır.

Tercihlerinizi yaparken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. ÖSYM tarafından açıklanan KPSS başvuru kılavuzunda 6225 nitelik kodu ile bilgisayar sertifikası şartı bulunmaktadır. 6225 nitelik kodu uzun yıllar boyunca bilgisayar bölümü mezunlarının büyük tepkisini almış ve bilgisayar bölümlerinden mezun olanların bu düzenleme yüzünden iş olanaklarının kısıtlandığı iddia edilmiştir.

NİTELİK KODU NEDİR?

Nitelik kodu, adayların tercih yapacağı alana/bölüme göre belirlenen ve adaylarda bulunması gereken özelliklerin belirtildiği kısa kodlardır. Örnek verecek olunursa, 2001 sayılı nitelik kodu, “öğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak” koşulunu adaylardan istemektedir.

KPSS 2018 TERCİH KLAVUZUNDAKİ NİTELİK KODLARI

2001 kodundan 4983 koduna kadar çeşitli nitelik kodları bulunmaktadır ve bu kodlara göre adaylar istedikleri bölüme tercih yapabilirler. Örnek olarak, 2167 kodu adaylardan “Ortaöğretim Kurumlarının Sınıf Öğretmenliği Alanı ve Dallarından mezun olmak.” şartını istemektedir. Eğer aday sınıf öğretmenliği alanı ve dallarından mezun olmamışsa, bu bölüme tercih yapamaz.

TABLO-1, TABLO-2 VE TABLO-3’TE YER ALAN KADRO VE POZİSYONLAR İÇİN ARANAN NİTELİKLER VE BU NİTELİKLERİN KODLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS’de tercih maratonu başladı ve ÖSYM tarafından KPSS tercih kılavuzu yayınlandı. KPSS tercih kılavuzu üzerinde yer alan alanlar ve kontenjanlar ışığında memur adayları KPSS tercihleri yapacak ve istedikleri alanlara yerleşmeyi bekleyecek. KPSS tercih kılavuzuna aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz…

LİSE MEZUNLARI İÇİN TERCİH KILAVUZU

ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN TERCİH KILAVUZU

LİSANS MEZUNLARI İÇİN TERCİH KILAVUZU

ÖNCEKİ TERCİHLERE GÖRE LİSE MEZUNLARI İÇİN EN DÜŞÜK PUANLI ALANLAR

Lise mezunları için ayrılan memurluk kadrolarında 94, şoför kadrosuna 88 ve 89 puan ile atama yapılırken en düşük atama 70 puan ile Hayvan Bakıcısı kadrosuna yapıldı.

Başvurularınızı gerçekleştirirken nitelik kodlarına dikkat etmelisiniz.

7225 NİTELİK KODU NEDİR?

‘7225 Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması’ Güvenlik Soruşturması bir çok kamu kurum ve kuruluşunda zaten hali hazırda uygulanan bir uygulama. Yapılan tahkikatlarla birlikte memur olacak kişinin devlet memuru olmasına engel herhangi bir bağlantısının olup olmadığı araştırılacak. Bu uygulamanın en büyük sebeplerinden birisi de malum terör örgütü olan FETÖ, FETÖ yıllarca elemanlarını devletin çeşitli kurumlarına sızdırmış, hain emelleri doğrultusunda o teröristleri kullanmıştı. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla artık yapılacak tüm alımlarda , adayların terör örgütleriyle bağlantılı olup olmadığı vb. gibi konular araştırılacak.

6225 NİTELİK KODU NEDİR?

ÖSYM tarafından açıklanan KPSS başvuru kılavuzunda 6225 nitelik kodu ile bilgisayar sertifikası şartı bulunmaktadır.

1101 NİTELİK KODU NEDİR?

1101 nitelik kodu açıklaması “Cinsiyeti Erkek Olmak” olarak verilmiştir. Yani 1101 nitelik kodu bulunan kadro ve pozisyonlara sadece erkek adaylar başvuru yapabilmektedir.

ETİKETLER: