SON TV

Kritik koltuklar için gözler HSK’da

HSK, bu hafta İstanbul ve Ankara Başsavcılık görevlerine atama yapacak. İşte son kulisler...

Kritik koltuklar için gözler HSK’da

Yargı dünyasının bir süredir merakla beklediği, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca yayınlanacak Mazeret Kararnamesi olağanüstü bir gelişme olmazsa bu hafta içinde yayınlanacak.

Söz konusu kararname; hakim ve Cumhuriyet savcılarının evlilik, eş, hastalık, öğrenim gibi mazeretlerine ilişkin talepler ile disiplin durumlarını kapsayacak. Kararname kapsamında İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mersin Cumhuriyet Başsavcılıkları’na atama yapılacak.

İŞTE KULİSLER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için ismi ön plana çıkan isimler; İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız… Bir ilçe Başsavcısının adı da sıklıkla zikrediliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için ise Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Karaköse’nin ismi ön planda… Kulislere bakılırsa, Şaban Yılmaz’ın şansı daha yüksek görülüyor.

İsmail Uçar, İstanbul Başsavcısı olursa yerine geçecek isimlerin Büyükçekmece Başsavcısı Hüseyin Gümüş ya da Orta Anadolu’dan bir il başsavcısının olabileceği belirtiliyor.

İstanbul Adliyesi’nde görevli bir terör savcısının da aynı adliyede Başsavcı Vekili yapılmasına yüksek ihtimal veriliyor.

Yine İstanbul Ağır Ceza Başkanlıklarına yeni hakim takviyesi bekleniyor.

HSK, geçtiğimiz hafta Yargıtay’a yeni 11 üye atamış İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yüksel Kocaman’ı Yargıtay üyeliğine seçmişti.