SON TV

Kritik toplantı başladı…

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararnamenin, son yılların en kapsamlı kararnamesi olacağı öğrenilirken, kararnameye ilişkin kritik toplantı başladı.

Kritik toplantı başladı…

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayımlanacak kararnamede.

Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, kararnameye ilişkin kritik toplantı geçtiğimiz dakikalarda başladı.

TASLAK ÇALIŞMALARI BİTTİ
HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterlik taslak metin üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan metin, HSK Birinci Dairesine gönderildi.
Birinci Daire Başkanı Halil Koç başkanlığında Birinci Daire üyelerinin katılımıyla taslak metnin görüşüldüğü ilk toplantı başladı.

Toplantıda, ünvanlıların da görüşüleceği öğrenilirken, kararname toplantıları bu haftasonuna kadar sürecek.

Çalışmaların tamamlanmasıyla yargı teşkilatının merakla beklediği Yaz Kararnamesi 19-20 Haziran’da açıklanacak.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün ise değişmeyeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

Ancak ünvanlılara ilişkin değişiklikler kapsamında başta İstanbul, Ankara ve İzmir Adliyesi olmak üzere başsavcı vekili düzeyinde bazı değişikliklere gidileceği de kaydediliyor.

SONTV, 30’a  yakın il Başsavcısının değişeceğini ve kulislerde konuşulan bazı illeri duyurmuştu. SONTV’nin ulaştığı yeni bilgilere göre; Diyarbakır, Şanlıurfa, Sakarya, Bolu, Rize, Zonguldak, Samsun, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Konya, Aydın, Elazığ, Erzurum ve Denizli illerinin başsavcılarının değişmeyeceği; Kocaeli, Kars, Sinop, Yalova, Kırşehir, Muğla, Bilecik, Van, Siirt, Karaman, Bartın, Düzce, Kahramanmaraş, Eskişehir, Adıyaman, Uşak, Kayseri, Ordu, Isparta ve Bursa başsavcılarının ise değişeceği öğrenildi.

BİM VE BAM BAŞKANLARI BELİRLENECEK
Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayımlanacak kararnameyle Yargıtay üyeliğine seçilen Ankara Batı Ticaret Mahkemesi Başkanı Süleyman Yıldırım, İstanbul BAM Daire Başkanı Selma Betin, İstanbul BAM Daire Başkanı Nilgün Şener, Ankara BAM Daire Başkanı Beytullah Metin ve Danıştay üyeliğine seçilen Ankara BİM Başkanı Esat Toklu’nun yerine de yeni isimler belirlenmiş olacak. Ayrıca, Gölbaşı eski Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçın’ın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına Başkan olarak atanmasıyla boşta bulunan Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı da kararnameyle belirlenecek.