SON TV

Kritik toplantı üçüncü gününde

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararnameye ilişkin toplantıda 5.,4., 3., ve 2. bölgelerin tamamlandığı, 1. bölgelere ilişkin çalışmaların ise devam ettiği öğrenilirken, ünvanlıların görüşmelerine ise bugün yapılan toplantıda geçileceği bilgisi edinildi.

Kritik toplantı üçüncü gününde

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayımlanacak kararnamede.

Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, kararnameye ilişkin üçüncü kritik toplantı geçtiğimiz dakikalarda başladı.

Toplantıya; Birinci Daire Başkanı Halil Koç’un yanı sıra üyeler Ömür Topaç, İbrahim Kolcu, Havvanur Yurtsever, Ömer Faruk Yıldırım ve Hasan Yılmaz ile Genel Sekreter Seyfi Han, Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık, kararname tetkik hakimleri katıldı.

Salı ve Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantılarda, 5., 4., 3., ve 2. bölgelerin tamamlandığı, bugün gerçekleştirilen toplantıda ise birinci bölgeler ile ünvanlıların görüşüleceği öğrenildi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla kararnamenin büyük bir olasılıkla 19 Haziran Pazar günü akşam saatlerinde yayımlanacağı bilgisi edinildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün ise değişmeyeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

Ancak ünvanlılara ilişkin değişiklikler kapsamında başta İstanbul, Ankara ve İzmir Adliyesi olmak üzere başsavcı vekili düzeyinde bazı değişikliklere gidileceği de kaydediliyor.

SONTV, 30’a  yakın il Başsavcısının değişeceğini ve kulislerde konuşulan bazı illeri duyurmuştu. SONTV’nin ulaştığı yeni bilgilere göre; Diyarbakır, Şanlıurfa, Sakarya, Bolu, Rize, Zonguldak, Samsun, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Konya, Aydın, Elazığ, Erzurum ve Denizli illerinin başsavcılarının değişmeyeceği; Kocaeli, Kars, Sinop, Yalova, Kırşehir, Muğla, Bilecik, Van, Siirt, Karaman, Bartın, Düzce, Kahramanmaraş, Eskişehir, Adıyaman, Uşak, Kayseri, Ordu, Isparta ve Bursa başsavcılarının ise değişeceği öğrenildi.