SON TV

Kullanıcıların verilerini sızdıran Amazon sessizliğini koruyor

Kullanıcıların isimlerini ve e-mail adreslerini site üzerinde şifrelenmemiş bir şekilde gösteren Amazon, yalnızca bir bot mesajı atarak yetindi. Amazon'un kapsamlı bir açıklama yapması talep edilirken müşterilerin kafasını Kaç müşteri bu durumdan etkilendi? Sızıntının sebebi ne? Bu olayın sonucunda ne olacak? gibi sorular kurcalıyor

Kullanıcıların verilerini sızdıran Amazon sessizliğini koruyor

Kullanıcı verilerinin sızdığı Amazon’da müşterilerin isimleri ve e-mail adresleri site üzerinde şifrelenmemiş bir şekilde gösterildi. Akıllarda birçok soru var: Kaç müşteri bu durumdan etkilendi? Sızıntının sebebi ne? Bu olayın sonucunda ne olacak?

Bu sorular müşteriler için oldukça önemli sorular olsa da Amazon şu ana kadar sessizliğini koruyor.

“İnternet sitemiz istemsiz bir şekilde e-mail adresinizi veya isminizi teknik bir hata sonucunda ifşa etmiştir. Sorun şu anda çözülmüştür. Bu sorun sizin yaptığınız bir işlem sonucunda gerçekleşmemiştir ve ortada parolanızı değiştirmenizi ya da herhangi bir güvenlik önlemi almanızı gerektirecek bir durum yoktur. Olaydan etkilenen müşterilerle iletişime geçilmiştir.”

Webtekno’nun haberine göre Olaydan etkilenen kullanıcılar Amazon’dan bu mesajı almışlardı. Kullanıcıların ismi ve e-mail adresleri görüldüğü halde Amazon’un şifre değişikliği hakkında verdiği tavsiye fazlasıyla alışılmışın dışında. Herhangi bir veri sızıntısı durumunda şifre değişikliği yapmamak pek de önerilen bir durum değildir.

Bu açıklamanın dışında Amazon başka bir şey söylemediği için durumun ne kadar ciddi olduğu hakkında bir yorumda bulunmak çok güç. En nihayetinde yaptıkları açıklama “Sorunu hallettik ve etkilenen müşterileri bilgilendirdik” şeklinde oldu. Ne eksik ne de fazla.

Bunun gibi veri sızıntıları durumunda müşterilerin güvenliğini sağlamak amacıyla müşterilere düzgün bir açıklama yapmak fazlasıyla önemlidir. Özellikle Amazon gibi dünyanın en büyük alışveriş firması gibi bir konumdaysanız…

Eğer daha önce alışveriş yaptıysanız, Amazon yalnızca çeşitli ürünlere bakıp çıktığınız bir yer değil, kredi kartı bilgileriniz ve ev adresiniz gibi önemli bilgilerin de saklandığı bir site. Bu sebeple Amazon’un en yakın zamanda veri sızıntısının ciddiyeti hakkında bir açıklama yapması bekleniyor.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: