SON TV

Kural ihlali yapan sürücülere havadan ceza yağdı

Helikopterle trafik denetimi yapan Jandarma Genel Komutanlığı ekipleri, kural ihlali yapan sürücülere hem helikopterdeki ekipler vasıtasıyla, hem de drone yardımıyla cezai işlem uyguladı

Kural ihlali yapan sürücülere havadan ceza yağdı

İçişleri Bakanlığı’nın trafik kazalarının önüne geçmek için başlattığı 100 günlük eylem planı kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı ekipleri, helikopterle ve drone yardımıyla trafik denetimi gerçekleştirdi. Trafik Kurallarını ihlal ettiği tespit edilen  sürücülere cezai işlem uygulandı. Hava destekli trafik denetimlerinin, farklı gün ve saatlerde süreceği bildirildi.

AA ekibinin de yer aldığı havadan denetimlerde, kural ihlali yapanları havadan tespit eden ekipler, bu araçları uygulama noktalarına bildirdi.

Kontrol noktasındaki güvenlik güçleri de hem helikopterdeki ekipler tarafından hem de drone yardımıyla kural ihlali yaptığı tespit edilen sürücülere cezai işlem uyguladı.

Denetimlerde, otoyol ve şehirler arası karayollarında gözlenen sağ şerit veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme-makas atma, hatalı sollama, hız sınırını aşma, yakın takip ve karayolunda zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek gibi ihlallerin önlenmesi başta olmak üzere ana arterlerde trafiği aksatacak durum ve ihlallere daha hızlı müdahale edilmesi amaçlandı.

UYGULAMA SÜRECEK

Havadan yapılan tespitlerde 67 araca, kural ihlalinden 15 bin 885 lira ceza uygulandı. 23 araç trafikten men edildi, 835 araç kontrolden geçirildi.

Yetkililer, hava destekli denetimlerin, farklı gün ve saatlerde süreceğini belirtti.