SON TV

Kürt işçilere saldırı iddiaları yalan çıktı

Kürt işçilere saldırı iddiaları yalan çıktı

Muhalif haber siteleri ve kimi sosyal medya hesaplarında yer alan “Kürt kökenli işçilere saldırı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

İşçilerin çavuşu olan Kasım Demir adlı vatandaş, dün Sakarya’nın ilçelerinden Kocaali’de fındık toplarken yer sahibi işveren aile ile aralarında iş ile ilgili tartışma yaşandığını açıkladı.

“DİĞER 4 PATRONUMUZ ÇOK İYİYDİ”

Aynı bölgede birçok kişiyle daha önce çalıştıklarını ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirten Demir, tartışma yaşadıkları kişilerin başından beri sorunlu olduklarını ifade etti.

Yaşanan olayın münferit bir olay olduğunu dile getiren Demir, yaşanan tartışmanın Türk- Kürt meselesi olmadığını şahıs meselesi olduğunu söyledi.

“HEPSİ KARDEŞLERİMİZDİR”

Yılmaz, daha önce çalıştıkları insanların dört dörtlük olduğunu söyleyerek “Yalnızca bu olayı yaşadığımız kimselerle sıkıntı yaşadık burada. Bizi rencide edici kelimeler söyleyince zorumuza gitti, işi bıraktık. O kişilerden başka Sakarya’da hiç kimseyle hiçbir sorun yaşamadık. Hepsi kardeşlerimizdir, yalan söyleyemeyiz bu konuda.” dedi.

“IRKÇILIĞA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”

Bu münferit bir olayın ırkçılık olayına dönüştürülmemesi gerektiğini söyleyen Demir, “Diğer çalıştığımız 4 patronumuz çok iyiydi. 5 parmağın 5’i bir olmuyor. Biz de 10 kardeşiz, hepimiz bir olamıyoruz. Allah kimseye bu tip durumlar yaşatmasın. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Sayın Sakarya Valimiz konunun yakın takipçisi, bizlere son derece yakın ilgi gösterdiler. Valimizden Allah razı olsun, Sayın Valimiz de konunun takipçisi olacağını söyledi zaten. Allah razı olsun, bizi arayıp ilgilendi. Sorun o kişilerde.” dedi.

Demir, ailelerinin kimi fertlerinin halen Kocaali’de çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan Sakarya Valiliği de, konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Valilik tarafından; konuya ilişkin yapılan aratışrmada 22 Ağustos’ta Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı 2 kadın işçi ve Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı ve olayın yargıya intikal ettiği aktarıldı.

Valilik ayrıca; “Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikayet bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: Takvim