SON TV

KYK için yurt başvuruları yedek başvurusu ne zaman yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuru sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla, herhangi bir devlet yurduna yerleşemeyerek hayal kırıklığına uğrayan öğrenciler, şimdi gözlerini KYK yedek yurt başvurularına çevirdi.

KYK için yurt başvuruları yedek başvurusu ne zaman yapılacak?

KYK tarafından boş kalan yurt kontenjanlarına ek yerleştirme yapılacak. Peki, KYK yedek yurt başvuruları ne zaman? Her yıl yüz binlerce öğrenciye barınma imkanı sağlayan KYK’da yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından yedek yerleştirme işlemi yapılacak. KYK yurtlarının barınma olanaklarından yararlanmak isteyen öğrenciler, yedek yurt başvurularının başlayacağı tarihlere odaklandı. İşte, heyecanla beklenen KYK yedek yurt başvuruları hakkında tüm detaylar…

Yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvuru sonuçları açıklandı. Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk üç yedek yerleştirme tarihi de açıklandı. Buna göre ilk yedek yerleştirme 20 Eylül’de, ikinci yedek yerleştirme 24 Eylül’de, üçüncü yedek yerleştirme de 27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular başladığı takdirde haberimizden okuyabilirsiniz.

Öte yandan yıl içerisinde hizmete açılacak yeni yurtlara da kurumsal internet sitesinden duyuru yapılmak suretiyle yurt başvurusu alınarak öğrenciler yurtlara yerleştirilmeye devam edilecek.

BESLENME YARDIMI YÜKSELTİLDİ

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan (KYK) yapılan açıklamaya göre, bu yıl yurt ücretine zam yapmayan KYK, yurtlarında barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını da yükseltti. Geçen yıl sabah kahvaltısında 3,5, akşam yemeğinde 7,5 lira olmak üzere günlük 11 lira, aylık ise 330 lira olarak uygulanan beslenme yardımı bu yıl günlük 12,5, aylık 375 liraya çıkarıldı.

Uygulanmaya başlanan yeni beslenme yardımı sabah kahvaltısı için 4, akşam yemeği için ise 8,5 lira olarak belirlendi. Kahvaltı yardımı yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Yurtlarda yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babası vefat etmiş ile devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 21 liradan 22,5 liraya yükseltildi. Beslenme yardımı KKTC’de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4,5, akşam yemeği için ise 9 lira olmak üzere günlük toplam 13,5 lira uygulanacak.

ETİKETLER: