SON TV

Libya UMH Başbakanı Serrac, yetkilerini hükümete devretmek istediğini açıkladı

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Serrac, ekim sonuna kadar yetkilerini yürütme organına devretmeyi istediğini duyurdu.

Libya UMH Başbakanı Serrac, yetkilerini hükümete devretmek istediğini açıkladı

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, yetkilerini ekim ayı sonuna kadar bir sonraki yürütme makamına devretmek istediğini söyledi.

Devir konusunda “Samimi arzumu beyan ediyorum” diyen Serrac, bu süreçte görüşme komitesinin çalışmalarının sona ermesini ve ve yeni Devlet Başkanlığı Konseyi’nin kurulmasını beklediğini ifade etti.

Serrac, Fas’ın Buznika kentinde 6-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen ve Libya krizindeki siyasi tarafları bir araya getiren “Libya Diyaloğu” görüşmelerini hatırlatan Serrac, Libyalılar arasında Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ve daha geniş bir uzlaşı ve anlaşmaya dönüşmesini ümit ettiklerini söyledi.

“SON GÖRÜŞMELER DOĞRUDAN SEÇİME GİTMEK İÇİN KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM”

Son siyasi görüşmelerin devlet kurumlarının birleştirilmesi ve parlamento ile başkanlık seçimlerinin yapılması için yeni bir sürece zemin oluşturduğunu söyleyen Serrac, doğrudan seçimlere gitmenin kapsamlı çözüm için en iyi yol olduğunu dile getirdi.

Serrac, “Ancak yine de bunun dışındaki herhangi bir uzlaşıyı da destekliyor olacağım.” dedi.