SON TV

Lufthansa batıyor: 22 bin çalışanını işten çıkaracak

İflas noktasına gelen Alman hava yolu şirketi Lufthansa, 22 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Lufthansa batıyor: 22 bin çalışanını işten çıkaracak

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, koronavirüs salgınından ağır etkilenen şirketler arasında yer aldı.

Lufthansa, salgının neden olduğu ekonomik sıkıntı sebebiyle tam zamanlı çalışan 22 bin işçisinii işten çıkarmak için müzakerelere başladı. Şirket, işçi sendikaları ile toplu kriz anlaşmalarını 22 Haziran’a kadar tamamlamak istediğini açıkladı.

TÜM POZİSYONLARDAN İŞTEN ÇIKARMA YAPACAK

Şirketin yaptığı açıklamada, tüm birimlerden işten çıkarmalar yapılacağı belirtilirken, uçuş operasyonlarından 600 pilot, 2 bin 600 uçuş personeli, bin 500 yer personeli dahil 5 bin pozisyonun krizden etkileneceği ifade edildi.

Öte yandan bakım-onarım iştiraki olan Lufthansa Technik’de de 2 bin 500’ü Almanya’dan, 4 bin 500 kişinin çıkarılacağına işaret edildi. Uçak içi ikram hizmetlerini sağlayan LSG Group adlı şirket ise yeniden yapılandırılması sürecinde dünya genelinde 8 bin 300 kişinin etkileneceğini açıkladı.

İFLASTAN KURTULDU, KÜÇÜLMEYE GİDİYOR

Dünya çapında 135 bin kişilik bir ekiple çallışan Lufthansa AG, koronavirüs salgını nedeniyle küresel seyahat kısıtlamalarının yol açtığı ekonomik krizde iflas noktasına geldi. Şirket, Alman hükümetinin 9 milyar euroluk kurtarma paketiyle iflastan korundu ancak küçülmeden kaçamadı.