SON TV

M60T Tank modernizasyonu tamamlandı

M60T Tank modernizasyonu tamamlandı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterindeki tüm M60T tanklarını modernize ederek M60TM konfigürasyonuna yükseltti. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, modernizasyonu yerinde inceleyerek “Tanklarımızı aktif koruma sistemleriyle modernize ederek, bu kabiliyete sahip dünyada üç ülkeden biri haline geldik.” dedi.

Başkan Prof. Dr. Demir, Fırat Projesi kapsamında modernize edilen M60T tanklarına kazandırılan yeni teknoloji ve kabiliyetleri gözlemleyerek, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve yetkililerden proje hakkında detaylı bilgi aldı.

Ziyaretinde açıklamada bulunan Demir, savunma sanayiinde yurt dışına bağımlı olunan dönemlerde bu tankın mecburen İsrail’de modernize edildiğini hatırlatırken, şu anda M60T’nin üstüne o modernizasyonun da çok ötesinde çok daha fazla unsurların eklendiğini belirtti.

“DÜNYADA SADECE 3 ÜLKEDE AKTİF KORUMA SİSTEMLİ TANK VAR”

Demir, ASELSAN’da yapılan çalışmalarla tankın üzerine tehdit, uyarı, ikaz sistemleri, çeşitli görüntüleme sistemleri, karşı tedbir sistemleri konulduğunu ifade etti. Demir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Daha da önemlisi dünyada sadece üç ülkede bulunan aktif koruma sistemleri bu tanka yerleştirilmiş durumda. Bu da savunma sanayimizde nereye geldiğimizin çok güzel bir göstergesi. Bu tank şu özellikleriyle dünyada çok az ülkenin başarabildiği bir tank haline gelmiş durumda. Bu, şu anlama da geliyor: Altay tankında kullandığımız ve kullanacağımız bir dizi sistemi burada da uygulamış oluyoruz. Demek ki bu tank kazandığı kabiliyetler ile dünyadaki en kabiliyetli tanklar sınıfına girmiş oluyor.”

Demir, M60 tankının yanı sıra, envanterde bulunan Leopard tanklarının da modernizasyon işleminin devam ettiğini belirterek modernizasyon işlemindeki bazı unsurların verilen takvimden çok daha önce tamamlandığını kaydetti.

Bu çalışmalarda emeği geçen çalışanlara teşekkür eden Demir, ASELSAN’a, TÜBİTAK SAGE’ye, ROKETSAN’a, diğer savunma sanayii şirketlerimize, araç yapan, tank yapan zırhlı araç üreten şirketlere de teşekkür ederek bu hız ve gayretle iyi ürünler piyasaya sürmelerini, ordumuzun envanterine vermelerini diledi.

FIRAT PROJESİ NEDİR?

Fırat Projesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Mayıs 2017’de başlatılan projedir. Proje kapsamında 169 adet M60T tankının modernizasyonu Aselsan tarafından gerçekleştirildi. Envanterdeki tüm M60T tankları M60TM konfigürasyonuna yükseltildi. Söz konusu tank entegrasyon faaliyetleri sınır bölgelerimizde SSB, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Aselsan personelinin büyük özverileriyle gerçekleştirildi.

SON HAREKATLARDA KULLANILDI

Proje Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları devam ederken ivedilikle hayata geçirildi ve modernize edilen tanklarımız ordumuzun kullanımına sunuldu. M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edildi. Tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyeti, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankın ve personelin idamesine yönelik yetenekler üst seviyelere çıkarıldı.

Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatlarına katılan tankçı personel tarafından ASELSAN modernizasyonu sonrasında tankların ATGM tanksavar füzelerine karşı çok büyük bir başarı sağladığı ve aynı zamanda meskun mahalde tankların operasyonel yeteneklerinin arttırıldığı bildirildi. Modernizasyonu gerçekleştirilen tanklar halen aktif olarak görevlerine devam ediyor.

M60T tanklarının M60TM konfigürasyonuna modernize edilmesi sırasında tank üzerine aşağıdaki sistem entegrasyonları gerçekleştirildi:

  • Lazer Uyarı Sistemi
  • Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
  • Teleskopik Periskop Sistemi
  • Konum ve Yönelim Tespit Sistemi
  • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi
  • Tank Sürücü Görüş Sistemi
  • Koruma Astarı
  • İklimlendirme Sistemi
  • Yardımcı Akım Sistemi
  • PULAT Aktif Koruma Sistemi