SON TV

Macron: Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve diyaloğa hazırız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'ye saygı duyduklarını ve diyaloğa hazır olduklarını dile getirdi.

Macron: Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve diyaloğa hazırız

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu’na yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle video mesajla katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’ye saygı duyduklarını ifade ederek diyaloğa hazır olduklarını açıkladı.

Macron, Doğu Akdeniz’de çatışmaları engellemek ve uluslararası hukuka saygı göstermek için etkin diyaloğun oluşturulması gerektiğini söyledi. Korsika’da düzenlendiği Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde bu çağrının yapıldığını hatırlattı.

Macron açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye’den Avrupa’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye’deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil. Tüm bu sözler ve eylemlerin, devletlerin arasındaki sorumluluğa dayalı ilişkilerde yeri yok. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız.”

Müttefikler ile uluslararası hukuka saygı çerçevesinde ve iş birliği ile hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Macron, bu prensiplerin müzakereye açık olmadığı iddiasında bulundu.