SON TV

Macron’un hedefi: İslamiyet

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, İslam'ın, tüm dünyada krize neden olduğunu söyleyerek bu konuda tavizsiz adımlar atacağını belirtti.

Macron’un hedefi: İslamiyet
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Yvelines bölgesindeki Les Mureaux komününde “ayrılıkçılık” üzerine düzenlenen bir toplantıya katıldı.

burada bir konuşma yapan Macron, İslamiyet’i hedef alarak İslam’ın tüm dünya için sorun olduğunu” söyleyerek İslam’a karşı Fransa’nın laik değerlerinin korunması amacıyla hazırlanan yeni bir plan açıkladı.

“HİÇBİR TAVİZ VERİLMEYECEK”

Fransa’da dinin eğitim ve kamu sektöründen çıkartılması için yeni adımlar atılacağını söyleyen Macron, bu anlamda ‘hiçbir taviz’ verilmeyeceğini belirterek; “İslam, sadece kendi ülkemizde değil, bugün dünyanın her yerinde kriz içerisinde olan bir din.” dedi.

Macron, aralık ayı içerisinde din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören 1905 yılına ait yasal düzenlemenin güçlendirilmesi için yeni bir tasarıyı gündeme getireceklerini aktardı.

LAİKLİK BİZİM ÇİMENTOMUZ

Macron, “Laiklik, birleşik Fransa’nın çimentosudur” diye konuşarak İslam’ı dış güçlerin etkisine karşı ‘özgürleştirmeyi’ amaçladıklarını da söyleyerek İslamiyeti hedef alan sözlerini sürdürdü.