SON TV

Maltepe’de oy sayımı durdu!

İstanbul Maltepe'de ilçe bazında tüm oyların yeniden sayım süreci, yerel seçimden 15 gün sonra devam ediyor. İlçe Seçim Kurulu, yeniden sayımı gerçekleştirilen 400 sandık ile ilgili iptal kararı verdi. Sayımın hızlanması için oluşturulan sandık kurullarının sayısı düşürülürken, o sandık kurullarının saydığı oylar da yeniden sayılacak.

Maltepe’de oy sayımı durdu!

Maltepe İlçe Seçim Kurulu, oy sayımına ara verdi.

Kurul, yeniden sayımı yapılan 400 sandık ile ilgili iptal kararı verdi.

12 sandık kurulu, toplam 1089 sandıktan 919’undaki oyların tamamını yeniden saymış ve geriye 170 sandık sandık kalmıştı.

AK Parti ve MHP’li üyelerin itirazı üzerine ilçe seçim kurulu toplantı yaptı. Verilen kararda, “Işlemlerin hizlandırılması için sayım terminali kurulmamasına, kurulmuş olan sayım terminallerinin devam etmemesine karar verildi” denildi.

Karara 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı muhalefet şerhi koydu. Kararla, 2 sandık kuruluna ilave olarak oluşuutrulan 10 sandık kurulunun yaptığı işlemler iptal edildi.

Sadece başta oluşuturlan 2 sandık kurulunun yaptığı sayımların geçerli olmasına karar verildi. İlerleyen süreçte de sayımı bu iki sandık kurulunun yapmasına hükmedildi.

Karar ile 1089 sandıktan 570’inin yeniden sayımı bekleniyor.

AK Parti, Istanbul seçimi ile ilgili olağanüstü itiraz başvurusu için Maltepe sayımının tamamının bitmesini bekliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, hazırlıkları büyük oranda tamamladiklarının belirterek, “Çok kısa bir zamanda, dilekçe ve eklerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.

İstanbul’da sayım süreci sürerken, dün Ankara’da da YSK pazar mesaisi yaptı. HDP, haklarında kanun hükmünde kararname kararı bulunduğu için mazbataları verilmeyen belediye başkan adaylarına ilişkin seçimin tekranını istemişti. YSK, HDP’nin 6 ilçeye ilişkin itirazları ve taleplerini değerlendirdi ancak herhangi bir karar vermedi.

Ntv

ETİKETLER: