SON TV

Mars’ın yüzeyinin altında tuzlu göller bulundu

İtalya'nın Roma şehrinde bulunan Tre Üniversitesi bilim insanları, Mars'ın yüzeyinin altında birçok tuzlu göl olduğunu keşfetti.

Mars’ın yüzeyinin altında tuzlu göller bulundu

Roma Tre Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Mars’ın yüzeyinin altında bir göl ve birkaç tuzlu gölet olabileceğini tespit edildiğini açıkladı. Bilim insanları bu tespitin ardından, Mars’ta yer altındaki göletlerde canlı yaşamından söz edilebileceğini belirtildi.

Mars’ın yüzeyinin altında bir göl olabileceğini söyleyen bilim insanları, iki yıllık bir çalışmanın ardından bu bulgulara ulaştıklarını belirterek daha fazla kanıt sundu.

İtalyan bilim insanları araştırma yaptıkları alanı yüzlerce kilometre genişletti ve Avrupa Uzay Ajansı’nın araştırma uydusu olan Mars Express’in radarına da başvurdu.

Araştırma ekibi, Mars’ın buzlu olan yüzeyinin 1.5 kilometre altında 20 ila 30 kilometre uzunluğunda tuzlu suya sahip bir göl olduğuna dair daha çok kanıt bulduklarını kaydetti.

Erişilen bulgular doğrultusunda, Mars’ta mikrobik yaşam olma ihtimalinin arttığı ifade eden bilim insanları, yer altındaki göl ve göletlerin biyolojik açıdan “ilginç” olabileceğini de dile getiriyor.