SON TV

Mavi kategorideki terörist yakalandı

Mavi kategoride aranan terörist yakalandı. DHKP-C terör örgütü üyesi Ercan Bayat, Reyhanlı katliamı sorumluları arasında bulunuyor.

Mavi kategorideki terörist yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Reyhanlı’daki terör saldırısının sorumluları arasındaki terörden arananlar listesinde mavi kategoride bulunan Ercan Bayat’ın yakalandığını açıkladı.

Polis Akademisi mezuniyet töreninde konuşan Bakan Soylu, teröristlere karşı yürütülen operasyonlar ile ilgili bilgi verdi.

Soylu, bu sabah itibariyle terör örgütü MLKP’den 34 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, yine bu sabah DEAŞ opersyonunda da sözde Türkiye emirinin irtibatlı olduğu 11 kişinin de yakalandığını açıkladı. Bakan Soylu, DEAŞ ile ilgili 10 hedeften 6’sının yakalandığını kaydetti.

MAVİ KATEGORİDEKİ TERÖRİST YAKALANDI

Soylu, 2013 yılında gerçekleştirilen Reyhanlı saldırısını hatırlatarak “DHKP/C Acilciler” adlı terör örgütünden o saldırıyı gerçekleştirilenlerden birinin yakalandığını aktardı.

Yakalanan teröristin Terörden Arananlar Listesinde Mavi Kategoride yer alan Ercan Bayat olduğu öğrenildi.

Maske kullanımı ülke genelinde zorunlu hale geldi

Soylu ayrıca, 2016’dan bu yana ikna yoluyla dağdan indirilen terörist sayısının 768 olduğunu belirtti.

MAVİ KATEGORİ NEDİR?

Terör örgütü üye ve sempatizanlarının yakalanmasına vatandaşlar da yardımcı olabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü vatandaşları bu konuda teşvik etmek maksadıyla hazırladığı “Terörden Arananlar Listesi”ndeki suçlu ve şüphelileri gören, duyan ve bilenler Terör İhbar Hattı ALO 140’a ihbarda bulunabiliyor.

Kırmızı, Mavi, Yeşil, Turuncu ve Gri olarak 5 ayrı kategoride değerlendirilen terörist suçlusu yada şüphelilerini ihbar eden vatandaşlar, şahsın bulunduğu kategoriye göre ödül kazanıyor.

Terör yandaşlarının bulunduğu listeye göre başlarına konan para ödülü değişiyor.

Kırmızı listeye 10 milyon liraya kadar,

Mavi Listeye 3 milyon liraya kadar,

Yeşil Listeye 2 milyon liraya kadar,

Turuncu Listeye 1 milyon liraya kadar

Gri Listeye ise 500 bin liraya kadar ödül vaat ediliyor. Ayrıca, ödül miktarları her yıl güncelleniyor.