SON TV

MEB, imam hatiplilere hakaret eden Erol Mütercimler hakkında hukuki süreç başlattı

İmam hatip okullarından mezun olanlar ile ilgili seviyesiz ve iftiraya varan sözler sarf eden yazar Erol Mütercimler hakkında, Milli Eğitim Bakanlığı suç duyurusunda bulundu.

MEB, imam hatiplilere hakaret eden Erol Mütercimler hakkında hukuki süreç başlattı

Yazar olarak tanınan ve son dönemlerde özel bir üniversitede öğretim üyesi olan Erol Mütercimler, dün gece Haber Global ekranlarında yayınlanan bir programda imam hatiplilere yönelik çirkin ifadeler kullandı.

Programın ardından Mütercimler’e tepki yağarken Milli Eğitim Bakanlığı da harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk resmi Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Selçuk, imam hatip okullarının, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, resmi okul türleri içerisinde yer aldığını ve bir devlet kurumu olarak faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

İmam hatip okulları üzerinden halkın benimsediği dini değerlerin alenen aşağılandığını ifade eden Selçuk, kamu barışını bozmaya teşebbüs ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etme nedenlerinden Mütercimler hakkında yasal işlemler ve hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Yılmaz, 3 Mart 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun 4. maddesi gereğince açılan ve yaklaşık yüz yıldır Türk eğitim sisteminde özgün tasarımıyla gelişerek uluslararası düzeyde kabul gören imam hatip okullarına ve mezunlarına kamuoyu önünde, bir televizyon programında iftira ve hakaretlerde bulunan Erol Mütercimler’i şiddetle kınadığını belirtti.

Bakan Selçuk ayrıca, “İstisnasız tüm öğrencilerimizin yüksek insani değerlere sahip bireyler olarak yetişmesi, insanlığa faydalı olmaları yolunda yönlendiriyoruz. Bir televizyon kanalında imam hatip lisesi öğrencilerimiz için dile getirilen ifadeler kabul edilemez. Bu anlayışı şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Önder İmam Hatipliler Derneği de Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Mütercimler, yazar Müfit Yüksel ile tartışması sırasında; “İmam hatiplerden mezun olanlar karşımıza cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız olarak çıkıyor” şeklinde ifadeler kullanmıştı.