SON TV

MEB, sınava girecek öğrencilere maske verecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Haziran'da yapılacak LGS 2020 ile ilgili açıklama yaptı.

MEB, sınava girecek öğrencilere maske verecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  koronavirüs salgını sürecinde eğitim ile ilgili alınan tedbirler hakkında TRT Haber’de yayınlanan Eğitim Editörü programına açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda sınav yapılacağını belirten Bakan Selçuk, sınavlarda dileyen öğrencilerin maskesiz sınav olabileceğini ifade etti.

Selçuk, Bilim Kurulu’nun öğrencilerin sınav salonu içerisinde sosyal mesafeleri ayarlanmış şekilde yerlerine yerleştikten sonra maskelerini çıkarabileceklerini söylediğini aktardı.

Kendi maskeleri ile sınava gelen öğrencilerin sınav sonuna kadar aynı maskeyi kullanmalarının sakıncalı olabileceğini ifade eden Selçuk, öğrencilere ikinci bir maske verileceğini kaydetti. Bazı öğrencilerin maskeden rahatsız olmadığını ancak bazı öğrencilerin maskeyle başarılı olamayacağı fikri taşıdığını belirten Selçuk, öğrencilerin yerlerine yerleştikten sonra maskesiz olarak sınav olabileceklerini söyledi.

Bilim Kurulu’nun sınavlar için hazırladığı rehbere göre sınavlara hazırlık yapıldığını söyleyen Selçuk, sosyal mesafe ile ilgili sınıf sınıf, okul okul tek tek simülasyonlar yapıldığını anlattı.

Sınav sorularının zor olacağına ilişkin iddialara da yanıt veren Selçuk, soruların kolay yada zor olmasının söz konusu olmadığını ifade ederek ders kitapları dışında soru sorulamayacağını hatırlattı. Öğrencilerin, EBA TV’de 8 Haziran 14.30’da yayınlanacak olan “LGS’de son tekrar” programını kaçırmamalarını isteyen Bakan Selçuk, ilk defa bu kadar çok kaynak ve soru verilerek öğrencilere büyük destek sağlandığının altını çizdi.

Bakan Selçuk ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Sınav sadece belirli bir bilgiye sahip olmak değil. Sınav, odaklanma derecesinin yanında sabırlı azimli ve dayanıklı olmakla da ilgili. Bu nedenle iyi psikolojik ve yüksek motivasyona sahip, öz yönetimi güçlü çocuklar bu süreçte daha başarılı oluyorlar. Aşırı kaygı yaşandığında. Bilinen konular da unutuluyor. Aşırı kaygı varsa ya da kaygı hiç yoksa bir problem vardır. Orta düzeydeki bir kaygının normal olduğunu çocuklarımız ve velilerimiz bilmeli.”