SON TV

Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu! İşte 2019 emekli ve memur maaşına yapılacak zam oranları

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur ve emekliye yapılacak zam oranı belli oldu. Enflasyon aralıkta yüzde 0,40 düştü, 2018 enflasyonu yüzde 20,30 oldu. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. İşte 2019 zamlı memur ve emekli maaşları...

Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu! İşte 2019 emekli ve memur maaşına yapılacak zam oranları

Emekli 2019 Ocak zammı belli oldu! Yaklaşık 12 milyon emeklinin merakla beklediği zam haberi bugün geldi. TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı enflasyon rakamları ile birlikte emeklilerin ve memurların zammı da belli olmuş oldu. Peki emekli 2019 Ocak zammı ne kadar oldu? Emekli zam oranı ne kadar? 2019 en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? İşte emekli zammı ile ilgili detaylar…

TÜİK ENFLASYON RAKAMINI AÇIKLADI

TÜİK yıllık enflasyon rakamını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakama göre yıllık enflasyon yüzde 20,30 olarak gerçekleşti. Bu rakamla birlikte emekli ve memurların da zam oranı belli olmuş oldu.

Enflasyon aralıkta yüzde 0,40 düştü, 2018 enflasyonu yüzde 20,30 oldu.  enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından emekli ve memurların maaşına yapılacak olan yeni yıl için zam oranı belli oldu. İşte memur ve emekli zam oranları…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Açıklanan bu rakamlar memur ve emeklinin maaş zammını da belirledi. Yapılan zam sonrası en düşük emekli maaşı 1000 lira oldu.

EMEKLİLER ZAMLI MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

Emekliler zamlı maaşlarını 15 Ocak’tan sonra TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen maaş tarihlerinde alabilecek.

MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLDU?

SGK ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak ayında yüzde 10,19 maaş zammı alacak.

MEMUR ZAMMI ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına gelen enflasyon farkı yüzde 6,70 oldu.

Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 4 zam verilecek.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018’nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,17 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

ETİKETLER: