SON TV

Merkez Bankası piyasalardaki hareketliliğe ilişkin açıklama

Merkez Bankası, dolar, euro ve altın fiyatlarında yükselişin hızlanmasının ardından aşırı hareketliliğin azaltılması için gerekenin yapılacağını açıkladı.

Merkez Bankası piyasalardaki hareketliliğe ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), son günlerde piyasada meydana gelen hareketlilik ile ilgili basın açıklaması yaptı.

TCMB, piyasadaki fiyat gelişmelerini yakından takip ettiklerini kaydederek hedefli ilave likidite imkânlarının kademeli olarak azaltılacağını açıkladı.

Merkez Bankası yazılı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır. Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.”