SON TV

Misyonerlik faaliyeti görünümünde istihbarat çalışması!

İzmir'de askeri casusluktan yargılanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson soruşturmasında gizli tanık 'Dua' yeni bilgiler verdi. Brunson ve ekibinin Mormon Kilisesi adına 2009-2011 yılları arasında Türkiye’de sözde dini motifli misyonerlik faaliyeti çerçevesinde casusluk ve istihbarat çalışması yaptığını öne sürdü.

Misyonerlik faaliyeti görünümünde istihbarat çalışması!

ABD’li rahip Andrew Brunson soruşturmasında iddiaların odağında yer alan isimlerden ABD vatandaşı Kenneth Carlyle Abney’ye ait yeni bilgilere ulaşıldı. Gizli tanık “Dua” Abney’in Mormon Kilisesi adına 2009-2011 yılları arasında Türkiye’de misyonerlik faaliyeti görünümünde istihbarat çalışması yaptığını iddia etti. Gizli tanık Dua’nın teslim ettiği dokümanlar arasında bulunan  flash bellek de Abney’ye ait bir dosya olduğu, bu dosyada “İrtibat kurulacak askerler” listesi olduğu öne sürülüyor.

ABNEY, ÇAKIR VE BRUNSON HER YIL AYNI DÖNEMDE BİR ARAYA GELDİ

Gizli tanık “Dua”, Abney’in Amerikan Ordusu Özel Kuvvetler biriminden emekli olduğunu söyledi. Mormon Kilisesi adına 2009-2011 yılları arasında Türkiye’de misyonerlik faaliyeti görünümünde istihbarat çalışması yaptığını öne sürdü. “Dua”nın iddiasına göre İstanbul’daki Mormon Kilisesi’nin başında bulunan Murat Çakır, rahip Brunson ile sık sık bir araya gelirken, görüşmelere Abney de eşlik ediyordu. Abney, Çakır ve Brunson üçlüsünün her yıl aynı dönemde bir araya geldiği de HTS kayıtlarından anlaşıldı. Brunson, Abney ve Çakır’a ait telefonların 29 Ağustos 2010’da iki kez İzmir Alsancak’ta sinyal verdiği tespit edildi.

Milliyet’te yer alan habere göre; Mormonların resmi internet sayfasında ise Kenneth Carlyle Abney ile eşi Marilyn Abney’in, “Pensilvanya Rahibesi Restorasyon Sitesi” adı verilen görevi yürüttükleri belirlendi. Ayrıca çiftin beş çocuk sahibi olduğu bilgisi paylaşılıyor. Sayfada Kenneth Carlyle Abney için, “Abney, eski bir piskopos, yüksek meclis üyesi, Young Men başkanı, Young Men başkanlık danışmanı ve Alman Misyonu’nun misyoneridir. Emekli botanikçi” deniyor. Marilyn Abney için paylaşılan bilgi notunda ise, “Rahibe Abney, bir Rölyef Cemiyeti öğretmeni olarak hizmet eder ve eski bir hak ve yardımlaşma cemiyeti başkanıdır. Genç Kadınlar başkanını görevlendirir” ifadeleri yer alıyor.

“İRTİBAT KURULACAK ASKERLER” LİSTESİ

Gizli tanık Dua tarafından teslim edilen dokümanlar arasında Brunson’a ait bilgisayardan elde edilen bilgilerin olduğu flash bellek de yer alıyor. Flash belleğin içerisinde Abney’ye ait bir dosya olduğu, bu dosyada “İrtibat kurulacak askerler” şeklinde bir listenin olduğu öne sürülüyor. Llistedeki kişilerin geçmişte Türk askeri okullarında öğretmenlik yapan isimler olduğu iddialar arasında yer alıyor.

ETİKETLER: