SON TV

MİT’ten Süleymaniye’de operasyon!

Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarıyla kaçacak delik bulamayan PKK'nın yöneticilerinin Kandil bölgesinin güneyine ve Süleymaniye'ye aktarım yapılmaya çalıştığını öğrenen Milli İstihbarat Teşkilatı, Süleymani'yenin Şerbazar İlçesinde istihbarı çalışma yapmaya giden Ada İmralı kod adlı Mahiye Açık ile Suriye uyruklu Ekin Rojava kod adlı Roha Raci'yi nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

MİT’ten Süleymaniye’de operasyon!

Milli İstihbarat Teşkilatı da peş peş Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarıyla PKK’nın sınırlarımıza yaklaşma izni vermiyor. PKK/KCK’nın liderlerine yönelik başarılı istihbarı operasyonlar ile alanda sıkıştırılması örgüt yönetimini Irak’ın güneyine doğru kaçmaya yöneltti. Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT’in operasyonlarıyla PKK/KCK kadrolarının Kandil bölgesinin güneyine ve Süleymaniye’ye yönetici seviyesinde aktarım yapmaya çalıştığı belirlendi. Bu çerçevede daha öncede örgüt tarafından kullanılan Asos ve çevresinde bölgede istihbarat toplamak ve yerel şahıslar ile irtibatları sıklaştırılması amacıyla hücreler oluşturulduğu tespit edildi.

YÖNETİCİLERİ KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORLAR
Bu hücrelerin örgütün liderlerini Kandil, Gara ve Metina gibi çatışma bölgelerinden kaçırmak ve kayıplarına engel olmak amacıyla güvenli yollar ve nihai barınma noktaları bulmak amacıyla yürüttüğü faaliyetler adım adım izlendi. Bu süreçte örgüt mensupları bölge halkına yüksek meblağlar teklif ederek barınma alanı teminine çalıştı. Buna karşın bölgede terör örgütünü istemeyen bölge halkı, terör örgütü lider kadrolarını bölgelerinde istemediklerini açık bir şekilde ifade etti.

BÖLGE HALKININ ARASINA SIZACAKLARDI
Hali hazırda MİT’in hedefindeki üst düzey örgütün yöneticilerinin operasyon bölgelerinden kaçırılarak yerel halkında barındığı alanlara aktarılmasının önlemek amacıyla operasyon düğmesine basıldı. Uzun süreli bir takibin ardından Süleymani’ye Şerbazar ilçesinde istihbarat çalışması yürütmeyi hedefleyen ve 2014 yılında örgüte katılan Ada İmralı kod adlı Mahiye Açık ile 2015 yılında örgüte katılan Suriye uyruklu Ekin Rojava kod adlı Roha Raci adlı iki örgüt mensubu etkisiz hale getirildi.

 

 

SABAH