SON TV

Muharrem ayı ne zaman?

Mübarek aylardan biri olan Muharrem ayı için geri sayım sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimine göre Muharrem ayı başlangıç ve bitiş tarihi belli olurken bu aylarda tutmak istenilen oruç vatandaşların gündeminde yer alıyor.

Muharrem ayı ne zaman?
  • Yaşam
  • 12 Ağustos 2020 14:42

İslam aleminin büyük heyecanla beklediği Muharrem ayı, hicri takvimin başlangıcı olarak kabul görülmüştür. Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur’ân-ı kerimde önem verilen dört aydan biri olan bu ayları değerlendirmek isteyenler oruç tutmak istiyor. İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı ve aşure tatlısının yapıldığı bu aylar birlik ve beraberliği beraberinde getirir. Peki 2020 Muharrem ayı ne zaman? Muharrem ayında oruç tutulur mu, sevabı nedir?

MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Diyanet tarafından yayınlanan 2020 dini günler takvimi yayınlandı. Böylelikle Muharrem ayı ne zaman sorusu yanıt buldu. Muharrem ayının başlangıcı bu yıl 20 Ağustos 2020 tarihinde idrak edilecek.

MUHARREM AYINDA ORUÇ TUTULUR MU, SEVABI NEDİR?

Peygamberimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

Yalnızca Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi ile mekruh görülmüş, Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. veya 11. günününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutmamıştır (Tirmizî, “Savm”, 50) ve “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” buyurmuştur.

Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla ilgili şöyle buyurmuştur;

“Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

“Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizî, “Savm”, 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte… Allah Rasulü Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş… (Ahmed b. Hanbel, VI, 244)

MUHARREM AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Müslümanlık açısından birçok önemli olayın yaşandığı Muharrem ayında gerçekleşen ve bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Hz. Ömer’in halife olduğu dönemde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayıldı. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görüldü.

İslam dünyasında dönüm noktası sayılan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi ve hakka, hakikate, ilme, medeniyete yapılan yolculuk şeklinde ifade edilir. Hicret, Allah yolunda fedakarlığının ve kardeşliğin nüksettiği gündür.