SON TV

Münbiç’te Türk ve ABD ortak devriyesi başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD ordusu, Münbiç'te ilk ortak devriye faaliyetine başladı.

Münbiç’te Türk ve ABD ortak devriyesi başladı

Münbiç kırsalında Türk askerleri ve ABD askerleri ortak devriye görevine başladı.

Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç şehrinin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin işgalinden kurtarılması için ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat hayata geçirilmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Amerikalı askeri yetkililerin, 12-13 Haziran tarihlerinde Almanya’da toplanarak uzlaştıkları “Menbiç yol haritası ve uygulama planının ardından Türk askeri Menbiç’in dış mahallelerine girdi. Mehmetçik şehir merkezine 10-15 kilometre mesafe uzaklıkta bulunan Dadak köyü ve Sacu Nehri civarında, Amerikan askerleriyle ilk ortak devriyeyi attı. Devriye sırasında eş zamanlı olarak havalanan Amerikan Skorsky helikopterleri de güvenliği sağladı. Mehmetçiği karşısında gören çocuklar güvenlik güçlerimize sevgi gösterisinde bulundu. Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada “TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları bağımsız devriye faaliyetlerine başladı” denildi.

“YPG’LİLER MENBİÇ’TEN ÇIKARILACAK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şimdi Fırat Kalkanı bölgesiyle Menbiç bölgesi arasına askerlerimiz girmeye, devriye gezmeye başladılar ve Menbiç içine de girecekler aşama aşama. Bu süreçte ayrıca YPG’liler Menbiç’ten çıkarılacak” dedi. Menbiç’in ardından sıranın diğer şehirlere de geleceğini belirten Çavuşoğlu, “Amacımız, YPG’nin kontrol ettiği bütün bölgelerde onları buradan çıkartarak bu bölgeleri istikrara kavuşturmaktır. Amacımız yine buraları o şehirlerin insanlarına vermektir” dedi.

Taraflar, ortak devriye öncesinde yürüttükleri eğitimleri 25 Ekim’de tamamlamışlardı.

Türk ve ABD askerleri çalışmayı Münbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı’nın civarında yürütüyor.

ABD ve Türkiye, 4 Haziran’da YPG/PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin batısında işgal ettiği Münbiç’ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Yol haritası, 4 Haziran’dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerin tamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK’lıların bölgeden tümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

ETİKETLER: