SON TV

NATO’dan Rusya’ya ağır suçlama

NATO, Rusya'nın Avrupa'nın güvenliği için risk teşkil eden füzeler geliştirdiğini belirtti. Rusya'yı resmi olarak 1987'de imzalanan nükleer silahların kontrolü anlaşmasını delmekle suçladı

NATO’dan Rusya’ya ağır suçlama
  • Dünya
  • 04 Aralık 2018 20:36

NATO’dan yapılan açıklamada, “Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) ihlal eden ve Avrupa’nın güvenliği için risk teşkil eden füzeler geliştirdi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “NATO, Rusya’yı resmi olarak 1987’de imzalanan nükleer silahların kontrolü anlaşmasını delmekle suçluyor” ifadelerine yer verildi. Açıklama, Brüksel’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısından sonra yapıldı.

POMPEO: ANLAŞMAYA UYMAYA BAŞLAYIN

Benzer açıklamalar Brüksel’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan da geldi.  Pompeo, “Rusya, Avrupa’yı doğrudan hedef alan füzeleriyle anlaşmadan doğan zorunluluklarına uymuyor. Rusya anlaşmaya geri dönmezse, ABD 60 gün içerisinde INF anlaşmasında doğan yükümlülüklerini uygulamayı askıya alacak. Rusya’nın anlaşmaya dönmek için 60 günü var, bu sırada ABD yeni silah sistemleri test etmeyecek ve konuşlandırmayacak” şeklinde konuştu.

Anlaşmayı sadece Rusya’nın kurtarabileceğini söyleyen Pompeo, “İhlalleri itiraf edin ve anlaşmaya uymaya başlayın” dedi.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

ETİKETLER: