SON TV

NBC’nin Gülen’in iadesine ilişkin haberi doları düşürdü

NBC'nin, ABD yönetiminin Adalet Bakanlığı ve FBI'ya FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için yasal yolların incelenmesi talimatını verdiği haberinin ardından dolar uluslararası piyasada 5.33 TL seviyelerine kadar geriledi. Dolar uluslararası piyasalarda yüzde 2.28 düşüşle 5.3382 seviyesini gördü

NBC’nin Gülen’in iadesine ilişkin haberi doları düşürdü

Amerikan NBC kanalının, Trump yönetiminin içlerinde Adalet Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve FBI’ın da olduğu federal kurumlara FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için yasal yolların incelenmesi talimatını verdiği haberinin ardından Dolar/ TL uluslararası piyasada yüzde 2.28 düşüşle 5.3382 seviyesine geriledi. Güne 5.45 civarında başlayan dolar/TL gün içinde aşağı yönlü bir seyir izleyerek en düşük 5.3850 seviyelerini gördü.

ÇİN’LE MÜZAKERELERİN BAŞLAMASI DA ETKİLİ OLDU

Bu sabah güne 5.45 civarında başlayan dolar/TL gün içinde aşağı yönlü bir seyir izleyerek en düşük 5.3850 seviyesini test etti. Kurdaki düşüşte ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında müzakerelerin tekrar başlaması etkili oldu.

Bir süredir 5.50 seviyesinin hemen altında genel olarak yatay bir seyir izleyen dolar/TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen girişlerle 5.40 seviyesinin altını test etti. Türkiye’nin pozitif ayrışmasında ise 80 doların üzerinden 65 dolarlık seviyelere gerileyen petrol fiyatları belirleyici oldu. Petrol fiyatlarının düşmesi enerji ithalatçısı Türkiye ekonomisi için olumlu etkiye sahip.

ETİKETLER: