SON TV

O hakimlere kürsü yolu gözüktü

Adalet Bakanlığı’na çok sayıda tetkik hakimin geçici görevle alındığı, hatta bazı tetkik hakimlere araba tahsis edildiği iddia edildi. Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine gelmesiyle tetkik hakimlere tahsis edilen arabaların geri alınması talimatını verdiği öğrenilirken, bakanlık içinde kontenjan fazlası olan tetkik hakimlerin ise kararname ile çeşitli il ve ilçelere atanacağı iddia edildi.

O hakimlere kürsü yolu gözüktü

Adalet Bakanlığı’nda 770 tetkik hakimin görev yaptığı, 460 tetkik hakimin geçici görevle Bakanlığa alındığı öğrenildi. Bazı tetkik hakimlere ise araba tahsis edildiği kulislerde konuşulanlar arasında. Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olmasının ardından iddiaya göre tetkik hakimlere tahsis edilen arabaların geri istendiği belirtildi. Bu talimatın ardından yaklaşık 45 tetkik hakimin kendilerine tahsis edilen arabaları teslim ettiği öğrenildi.
O HAKİMLERE KÜRSÜ YOLU GÖZÜKTÜ
Diğer yandan, Bakanlıkta görev yapan kontenjan fazlası 500 tetkik hakimin Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran 2022 tarihinde yayımlayacağı kararname ile çeşitli bölgelere atanacağı kulislerde konuşuluyor. Bakanlıkta görevli tetkik hakimlerin Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 17 Haziran’da yayımlayacağı kararname ile çeşitli il ve ilçelere atanmasıyla Bakanlıkta görevli tetkik hakim sayısının 300’e indirileceği iddia edildi.
4-5 yıldır Bakanlık’ta kararname dışı görev yapan tetkik hakimlerin Yargı üyelerinde de rahatsızlık yarattığı biliniyordu.