SON TV

O savcı gözaltında

Uyuşturucu şebekesi liderliği ile FETÖ borsası oluşturduğu belirlenen savcı, SABAH’ın gündeme bomba gibi düşen haberinin ardından Antalya’da gözaltına alındı. İfadesi alınmak üzere Adana’ya gönderilen savcıdan Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi savunma istedi. Savunmasının alınmasının ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu, Osman Yarbaş’ın meslekten ihracını görüşecek. Osman Yarbaş, uyuşturucu ticaretinde Adana’da ifade verecek.

O savcı gözaltında

Adana’dan Konya’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan şebekeye yönelik Konya’daki operasyonda yakalanan polis memuru kuryenin telefonundaki incelemede Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’a ulaşılmıştı. Yarbaş’ın uyuşturucu trafiğini yönettiği ve örgüt lideri olduğu ortaya çıkarken aynı zamanda FETÖ borsası oluşturduğu da belirlenmişti. Osman Yarbaş’ın,  FETÖ/PDY’ye üye olma suçlaması ile soruşturma başlatılan ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde karar verilecek olan şüphelilerin bilgilerini örgüt üyelerine attığı ve örgüt üyelerinin bu kişileri arayarak para istedikleri ortaya çıkmıştı.

ANTALYA’DA GÖZALTINA ALINDI
SABAH’ın gündeme bomba gibi düşen haberinin ardından savcı Osman Yarbaş Antalya’da evinde gözaltına alındı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Antalya’da gözaltına alınan Osman Yarbaş’ın evinde arama da yapıldı. Yarbaş, işlemlerinin ardından ifadesi alınmak üzere Adana’ya gönderildi.

HSK SAVUNMA İSTEDİ
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca Osman Yarbaş hakkında uyuşturucu sevkiyatlarını yönetmesi nedeniyle kişisel suçtan, FETÖ borsası oluşturması nedeniyle ise görev suçundan iki ayrı inceleme başlatıldı. Yarbaş’ın bu kapsamda 11 Mayıs 2022’de görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

HSK GÖREV SUÇUNDAN SAVUNMASINI İSTEDİ
Osman Yarbaş’ın gözaltına alınmasıyla HSK İkinci Dairesi, FETÖ borsası oluşturması nedeniyle görev suçu işleyen Osman Yarbaş’ın savunmasını istedi. Osman Yarbaş’ın 10 gün içinde savunma vermesinin ardından HSK İkinci Dairesi, savcının meslekten ihracını görüşecek.

KAYNAK-SABAH