SON TV

Oda TV’nin çift mesleklileri!

Oda TV’nin çift mesleklileri!

ODA TV ile ilgili ses getiren yazıları kaleme alan Hakan Soylu, yine çok konuşulacak bir analize imza attı.

İŞTE O YAZI

“Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) personellerini ve operasyonlarını deşifre eden ve bundan dolayı iki personeli tutuklu bulunan ODA TV, Cumhuriyet Başsavcıları başta olmak üzere bütün imkanlarını kullanarak devlete azgınca saldırmaya devam ediyor. ODA TV’nin avukatlarının son günlerdeki sıra dışı performansları dikkatlerden kaçmıyor.

“Yıkıcı Ve Bölücü Medya Faaliyetleri” kapsamında değerlendirilen ODA TV’nin kurucusu, personelleri, yazarları ve hatta dışarıdan destek veren ex bürokrat, teknokratların ve hatta söz konusu avukatların meseleyi tam manasıyla anladığını sanmıyoruz. Mezkur mahalde şehit MİT personellerini ifşa ile başlayan suçu işleyenlerin ‘ulusal güvenliğe tehdit’ nitelendirmesi kapsamında olduğunu da biz hatırlatalım. Söz konusu dava ve olay mevcut iktidarın ve ya hükümetin yürüttüğü bir operasyon değil, DEVLET’in bizatihi icra ettiği operasyondur.

Bu bağlamda analizimizde üzerinde yakından incelenmeyi hak eden iki isim dikkatimizi çekiyor. Bunlardan birisi Avukat Serkan Günel ve diğeri ise Avukat Hüseyin Ersöz. Bu iki avukata meslek ilke ve prensiplerini anlatmayacağız. Bir doktor hastasına ‘sağlık yardımı’ sağladığı gibi bir avukat da müvekkiline ‘hukuki yardım’ sağlar. Bu bağlamda söz konusu iki avukatın müvekkillerine ‘hukuki yardım’ dışında adeta asimetrik savaştaymış gibi gazetecilik kimliğine bürünmeleri şaşırtıcı olduğu kadar araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Gelelim asıl konumuza: Söz konusu iki avukat İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Cumhuriyet Savcıları Yakup Ali Kahveci ve Yasin Erkal’ı şikayette bulunmuş. Bu şikayet dilekçesi UYAP’a yüklenmeden önce ODA TV’ye gönderilmiş. Buradaki asıl amacın Devletin terörle mücadele eden savcılarını hedefe koyup yıpratmak olduğunu biliyoruz. Bu dilekçenin şikayet kısmında ise, “Soruşturmanın Gizliliğini İhlal eden ve Masumiyet Karinesi’ne aykırı hareket eden” diyerek söz konusu davadaki üst düzey savcılar hakkında HSK tarafından inceleme başlatılması isteniliyor.

ODA TV’nin manşeti

Bu iki avukata ‘Yıkıcı bölücü medya faaliyetleri’ kapsamında değerlendirilen ODA TV’nin cezaevinde bulunan iki personeline ait görüntüleri ve buna benzer birçok gizli belgeleri ODA TV’ye servis eden kişiler hakkında suç duyurunda bulunmaları önerisinde bulunuyoruz. Hatta kendilerine yardımcı olmak adına Merhum Şair MEHMET AKİF Ersoy’a aşık, SARI-KIRMIZI rengine tutkun, eli açık, cömert ve SEMİH olan iki kişinin bir ÇAY bahçesinin ÖNÜnde buluşup belge ve bilgileri verdiği bilgisini de biz paylaşalım.

Her analizimizde alışkanlık haline getirdiğimiz tamamen karakterler ve olayları hayal ürünü olarak kaleme aldığımız sürükleyici hikayemizin sadece uzunluğu nedeni ile kısa spoilerını paylaşalım: Söz konusu hikayemizin kahramanı iki hukukçu muhabirdir! Bu çift meslekli muhabirlerin ortak özelliği bulunduğu ülkelerde kamuoyunda ses getiren ve kritik olarak görülen davalara angaje olup mevcut operasyonlarını gizleyerek perdelemek. Yürüttükleri örtülü faaliyetler karşılığında ise para almazlar.

Kendilerine para yerine parayla alınamayacak özel hediyeler sunulur. Altın saatler, pahalı kiton takımlar, 5 yıldızlı seyahatler, tatiller ve hatta ince sesli muhabirler! Bu hikayenin sürükleyici kısmı ise 5 yıldızlı otellerde, tatil bölgelerinde ve otel lobilerinde geçiyor. Hikayenin sonunda savrulan iki hukukçu muhabirin bütün ilişki ağlarını çözen bir kadının intikam amaçlı polise elindeki bilgi ve belgeleri hatta görüntüleri vermesi ile son buluyor. Söz konusu hukukçu çift meslekli muhabirlerimiz askeri casusluk, espiyonaj, ‘kişisel verileri yasa dışı ele geçirmek’ ve birçok suçtan yargılanıp cezaevine giriyor. Kadın ise intikamını sessizce alıyor.”

Hakan Soylu