SON TV

Okula dönüş takvimi: Uzaktan, aşamalı, seyreltilmiş eğitim nasıl işleyecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime öncelikli olarak başlamasını ve müfredatı seyreltilmiş şekilde almalarına karar verdi.

Okula dönüş takvimi: Uzaktan, aşamalı, seyreltilmiş eğitim nasıl işleyecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sağlık Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimin, 21 Eylül’de ise belirli seviyeler için ‘seyreltilmiş’ yüz yüze eğitime başlamasını planladı.

Okula dönüş takvimindeki değişiklikler, veli ve öğrencilerin merak konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un,  yüz yüze eğitime “aşamalı ve seyreltilmiş şekilde” geçileceğini açıklamasının ardından MEB, okullarda uyulacak kurallarla ilgili bir kılavuz hazırladığını duyurdu.

SEYRELTİLMİŞ EĞİTİM NEDİR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aşamalı ve seyreltilmiş eğitimin, belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılması ve konuların seyreltilmesini, yani içeriğin tümüyle yüz yüze aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların öncelikle işlenmesini kastettiklerini aktardı.

Buna göre yeni dönemde, yüz yüze eğitime öncelikli olarak belli öğrenim düzeyleri geçecek. Müfredattaki ders içerikleri ve konulardan bazıları ise derslikte işlenirken, bazıları uzaktan eğitimle işlenecek.

MEB Asistan Programı Tanıtım Toplantısında konuşan Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçişte öncelik tanınacak seviyelerin, okul öncesi, 1. ve 2. sınıfların yanı sıra, lise ve üniversiteye giriş sınavlarına girecek olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri olacağını açıkladı. Bakan Selçuk, konuya ilişkin olarak özel okullara uyarıda bulunarak öncelikli öğrenciler dışında yüz yüze eğitim yapılması durumunda cezai müeyyide uygulanacağını bildirdi.

OKULLARDA SOSYAL MESAFE NASIL OLACAK?

Sınıflarda metrekare hesabına göre oturma düzenleri hazırlanarak her 4 metre kareye bir öğrenci oturtulacak. Bakan Selçuk, öğrenci sayısı azaltılarak sosyal mesafe kuralına uymayı planlayan MEB’in, ayrıca okulların hijyenini sağlamak adına temizlik ve güvenlik personeli alımı yapacağını aktardı.