SON TV

Okullar ne zaman açılıyor? Bu yıl okullar açılacak mı?

2020-2021 Eğitim yılı hakkında meraklı arayış devam ediyor. Ağustos ayına girmemizle birlikte okulların ne zaman açılacağı sorusu her geçen gün daha fazla araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim yılının takvimini paylaştı. Peki okullar ne zaman açılacak? İşte milyonlarca veli ve öğrenciyi yakından ilgilendiren o tarihle

Okullar ne zaman açılıyor? Bu yıl okullar açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde 2020-2021 eğitim öğretim takvimi ile ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderildi.

Takvime göre okulların açılış tarihi 31 Ağustos 2020. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım‘da, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat’ta, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan‘da yapılacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1’inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. 2020-2021 Eğitim yılı 18 Haziran‘da sona erecek.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

Okulların açılmasına ilişkin de konuşan Bakan Koca, “Bu eğitim uzaktan mı, hibrit eğitim tarzında mı, karma mı olacağı konusu Milli Eğitim Bakanlığımız ve Bilim Kurulu irtibat halinde. Gerektiğinde iller bazında o illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos’ta başlayacak olması. Ama bunun ne şekilde olacağı 1-2 hafta içinde açıklaması daha net yapılmış olur.” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında açıklamada bulundu. Okulların ne zaman açılacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Selçuk, net bir şey söylemenin zor olduğunu belirterek, “Şimdiden 2 ay sonrası için net bir şey söyleyerek bağlamamız lazım. 2 ay sonrasına ilişkin tabloyu bilmiyoruz ki net bir şeyden bahsedelim. Bu konu pedagolojik bir konu. Bu meseleyi daha bütünsel düşünmek lazım. Ana kararlardan birisi, Bilim Kurulu ile ilişkili bir konu. Bizim amacımız okulları açmak ve açacağız. Bunun için de her türlü şartı iyileştirmek noktasında büyük bir gayretin içindeyiz. Yani bizim niyetimiz okulları açmaktır.” şeklinde konuştu.