SON TV

Olay yeri inceleme ekipleri Suudi Başkonsolos Uteybi’nin konutuna girdi

Kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında, olay yeri inceleme ekipleri arama yapmak için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutuna girdi

Olay yeri inceleme ekipleri Suudi Başkonsolos Uteybi’nin konutuna girdi

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi Türkiye’den ayrılarak ülkesine gitti. Başkonsolosun, Suudi makamlarla istişare amacıyla çağırılmış olabileceği düşünülüyor. Öte yandan planlandığı gibi olay yeri inceleme ekipleri Uteybi’nin konutunda arama için giriş yaptı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi Türkiye’den ayrıldı. Uteybi’nin saat 17.00’da Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Suudi Arabistan Havayolları’na ait uçakla Riyad’a gittiği öğrenildi. Öte yandan olay yeri inceleme ekipleri Uteybi’nin konutuna arama yapmak için girdi.

Dışişleri kaynakları, Suudi Başkonsolos ile ilgili Türkiye tarafından alınmış bir karar olmadığını belirtiyor. Başkonsolosun, Suudi makamlarla istişare amacıyla çağırılmış olabileceği de iddia ediliyor. Öte yandan olay yeri inceleme ekipleri Uteybi’nin konutuna arama yapmak için girdi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: SORUŞTURMALAR DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir soru üzerine, “Suudi Arabistan’ın herhangi bir diplomatı ülkesine gitmek isterse gidebilir, bir kısıtlama yok. Epeyce bir çabadan ve zamandan sonra başsavcılık, uzmanlarla birlikte büyükelçilik binasına girdiler. Dün gece sabah 05:00 gibi çalışmalarını burada tamamladılar. Bugün itibariyle de başkonsolosun rezidansı ve araçlar dahil yine soruşturmalar devam edecektir. Amacımız bellidir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kaybolan Kaşıkçı’nın akıbetini öğrenmek, açıklığa kavuşturmak durumundayız. Tüm dünya merak ediyor. Ortada bir can var” diye konuşmuştu.

ETİKETLER: