SON TV

Ölü sayısı arttı! Endonezya’da büyük acı

Endonezya'da Cuma günü meydana gelen deprem ardından ölü sayısı artmaya başladı.

Ölü sayısı arttı! Endonezya’da büyük acı

Endonezya’da meydana gelen deprem ardından ölü sayısı her geçen saat daha da artmaya başladı. Deprem faciası ardından ülke genelinde büyük bir acı yaşanıyor.

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda cuma günü meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide ölü sayısının 832’ye çıktığı bildirildi.

832 ÖLÜM

Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, yaptığı açıklamada, Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide 832 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Nugroho, bölgenin Palu kentinde 821 ve Donggala kentinde ise 11 kişinin öldüğü bilgisine ulaştıklarını ifade etti.

Daha önce ölü sayısı 420 olarak açıklanmıştı. Son haberle birlikte ölü sayısı bir anda neredeyse iki katına çıkmış oldu.

BİNLERCE ÖLÜM ŞÜPHESİ

Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, binlerce kişinin ölmüş olabileceğini ifade etti.

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre  derinliğinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve  Palu kentlerini 3 ve 6 metre yüksekliğinde tsunami dalgaları vurmuştu.

Lombok Adası’nda Temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7  büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen  depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

“Pasifik Ateş Çemberi” olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında  yer alan Endonezya’da 26 Aralık 2004’te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından  oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230  bin kişi ölmüştü.

ETİKETLER: