SON TV

Onlar pelerinsiz kahramanlar! 112 Acil Çağrı Merkezi gece gündüz çalışıyor

Muğla’da beş yıl önce yapılan 112 Acil Çağrı Merkezi, koronavirüs salgını döneminde Vefa İletişim Merkezi olarak hizmet görüyor. Muğla halkının ihtiyaçlarıyla ilgili talepleri ilettikleri bu çağrı merkezi geceli gündüzlü çalışıyor.

Onlar pelerinsiz kahramanlar! 112 Acil Çağrı Merkezi gece gündüz çalışıyor

Muğla Valiliği’nin 22 Martta yaptığı görevlendirmeyle 112 Acil Çağrı Merkezi’nin çalışmalara aynı zamanda Vefa İletişim Merkezi olarak da sürdüreceğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların mağdur olmaması için temel ihtiyaçların bu merkezi aramaları halinde karşılanacağı belirtildi.

Özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan kişilerin hattı aramaları istendi. Muğla halkı arasında ‘pelerinsiz kahramanlar’ diye nitelendirilen 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları büyük bir kahramanlık örneği sergiliyor. İşte Muğla’da vefalı devletin iş birliği çalışması….

ACİL HATLAR 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ ÇATISI ALTINDA TOPLANDI

Muğla’da sekiz kurumun acil çağrılarını karşılamak üzere beş yıl önce kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi Süleyman Soylu tarafından açılmıştı. 112 Acil Çağrı Merkezi, 110, 122, 155, 156, 158, 177 numaralı hatların tamamı 112 hattına yönlendirirken, Muğla’daki bazı acil ihbar hatları kapatılmış ve tek merkezden ihbar hatları yönetilmeye başlanmıştı. Bu merkez koronavirüs salgını döneminde de büyük bir hizmet görüyor.

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ’NDEN KAYMAKAMLIKLARA YARDIM TALEPLERİ AKTARILDI

Vefa Destek Gruplarına koronavirüs salgını döneminde gelen yardım talepleri 112 Acil Çağrı Merkezi tarafından Muğla’daki kaymakamlıklara yönlendiriliyor. Kaymakamlıklarda Vefa Destek Grupları arasında yer alan Emniyet, Jandarma, Sağlık personeli, Milli Eğitim, Diyanet ve diğer kurum çalışanları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin isteklerini karşılıyor. Bu yardım seferberliği zincirinde yaklaşık 1000 Vefa Destek Grubu elemanının görev aldığı belirtiliyor.

TALEPLER VEFA DESTEK GRUPLARI TARAFINDAN KARŞILANDI
Muğla merkez ve ilçelerindeki 65 yaş ve üstü ve kronik hastalığı olduğu için sokağa çıkamayan vatandaşların ve ihtiyaç sahiplerinin market alışverişleri, ilaç gereksinimleri, maaş, bankacılık, muayene gibi talepleri Vefa Destek Gruplarınca böylece yerine getiriliyor.

YAKLAŞIK 40 BİN AİLEYE ULAŞILDIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Muğla Valisi Esengül Civelek, 22 Martta göreve başlayan Muğla Vefa Destek Grupları’nın ilk sekiz günde 10 bin 372 aileye ulaştığını açıklamıştı. Alanda yapılan çalışmalardan edinilen bilgiye göre ulaşılan aile sayısı bu günlerde 40 bin civarında olabileceği tahmin ediliyor.

MUĞLA’DA SEYAHAT İZNİ VE 20 YAŞ ALTI İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI

Muğla’ya giriş-çıkış yasağı olması nedeni ile tedavi, çeşitli üretim ve nakliye, cenaze, kamu görevi gibi istisnalar nedeniyle, özellikle zorunlu seyahat etmesi gereken vatandaşlar için her ilçede Kaymakamlık bünyelerinde seyahat izin kurulları da oluşturuldu. Seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar 199 no.lu hattan ya da e-devlet üzerinden seyahat izin başvurusu yapabiliyor.

SMS İLE BAŞVURAN KİŞİYE BİLDİRİLİYOR
Başvurunun sonucu ise SMS ile başvuran kişiye bildiriliyor. Seyahat İzin Kurulları ve otogardaki kurullardan belgesini temin edebilen vatandaş seyahat edebiliyor. Yine 20 yaş altında kısıtlaması olanların talepleri de Muğla Kaymakamlıklarınca karşılanıyor.

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığınca yapılan yardımlar için başvurular sadece e-devletten yapılırken, yine Kaymakamlıklarda kurulu Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlükleri koordinesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.