SON TV

Özlem’ Savcı’nın ölümünde astsubayın cezası belli oldu

Geçtiğimiz yıl 24 Mart’ta Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesinde bir apartmanda Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım'ın (28) doğum günü için bir araya gelen grupta bulunan astsubay Ahmet M'nin tabancası ile şakalaştığı sırada silahtan ateş alması sonucu Savcı Salkım’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili dava tamamlandı. Savcı Salkım’ın ölümüne neden olan silahın sahibi Ahmet M’ye 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, astsubay Mehmet S. ise beraat etti.

Özlem’ Savcı’nın ölümünde astsubayın cezası belli oldu

Sorgun Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Özlem Salkım’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada olay anında evde bulunan astsubay Ahmet M. ve astsubay Mehmet S. hakkında ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede; Savcı Salkım’ın 24 Mart 2021’de doğum gününü kutlamak için Cumhuriyet Savcısı H.A. ile astsubaylar Ahmet M. ve Mehmet S. evde bir araya geldiği belirtildi.

Ahmet M’nin, Mehmet S. ile mutfakta yemek hazırlayacakken silahını kitaplığa bıraktığı, daha sonra arkadaşların birlikte yemek yiyip, alkol aldığına yer verildi.

Mehmet S’nin kitaplıktaki silah için, ‘Bu silah kimin’ diye sorması üzerine Savcı Salkım’ın silahı alıp, şaka amacıyla astsubaylara doğrulttuğu, Ahmet M’nin “Savcım silahla oynamayın, ağzımızın tadı bozulmasın” demesinin ardından genç savcının silahı kendi başına dayadığı, bu sırada da silahın ateş aldığı ifade edildi.

KARAR ÇIKTI

Sorgun 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki görülen davada tutuksuz yargılanan astsubaylar hakkında mahkeme heyeti kararını verdi.

Silahın sahibi astsubay Ahmet M, Savcı Salkım’ın anne ve babası ile taraf avukatları hazır bulunurken, astsubay Mehmet S. katılmadı.

Mütalaasını açıklayan savcılık makamı, astsubaylar hakkında ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla kadar hapis talebinde bulundu. Ahmet M, mütalaayı reddederek beraatını istedi.

Avukatların beyanının ardından mahkeme kararını açıkladı. Silahın sahibi olan Ahmet M. ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer astsubay Mehmet S’ye ise beraat verildi.

Kararı tepkiyle karşılayan Savcı Özlem Salkım’ın babası Ramazan Salkım, kararı istinafa taşıyacaklarını aktardı.