SON TV

Pakistan Başbakanı, Hindistan gerilimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayacak

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan ile gerilimin azaltılmasında rol oynaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayacağını açıkladı.

Pakistan Başbakanı, Hindistan gerilimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayacak

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’la gerilimin azaltılmasında rol oynaması için Başkan Erdoğan’ı arayacağını açıkladı.
Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’la ülkesi arasında yaşanan gerilim dolayısıyla parlamentoda bir konuşma yaptı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’la gerilimin azaltılmasında rol oynaması amacıyla bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayacağını söyledi.

İmran Han, iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi için Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’nin dünya liderleriyle görüşmeler yapacağını da ifade etti.

PAKİSTAN- HİNDİSTAN GERİLİMİ DÜN YAŞANAN OLAYLA ARTTI

Dün Pakistan sınırını ihlal eden iki Hindistan uçağından birinin Keşmir’de Pakistan tarafından düşürüldüğü ve uçakta bulunan 2 pilot ve bir sivilin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün Pakistan-Hindistan gerilimine ilişkin, “Taraflara sağduyu, itidal çağrısında bulunuyoruz. Tırmandırmaya yol açacak adımlardan kaçınılması gerekiyor. Bu gerginliğe yol açan esas problem, ‘Keşmir’ problemidir. ‘Keşmir’ problemi yıllardır çözümü dondurulmuş bir ihtilaftır. Sık sık iki ülke arasında gerginliğe yol açıyor. ‘Keşmir’ probleminin bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde çözülmesi gerekiyor ki, iki ülke arasında sürekli gerginliğe yol açan bir problem ortadan kalksın. Bu Keşmir halkı için de çok önemlidir. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir problemi dahil, bu problemlerin çözümünde her zaman katkı yapma arzusundayız. Bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bunu Pakistan’a ilettik.” ifadelerini kullanmıştı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan savaş uçağının düşürülmesi sonrasında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile dün iletişime geçmeye çalıştığını ancak başarılı olamadığını da belirtti.

PAKİSTAN VE HİNDİSTAN ARASINDAKİ GERGİNLİK

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir’in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.

Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan’ı suçlamıştı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

Hindistan, 26 Şubat’ta Keşmir Kontrol Hattı’nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Pakistan da dün sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirmişti.

Hindistan, Pakistan’a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamamıştı.

Pakistan hükümeti ve ordusunun gerilimin tırmanmasını istemedikleri yönündeki açıklamasının ardından gerilim yerini temkinli bekleyişe bırakmıştı.

Türkiye, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da taraflara itidal telkin etmişti.

A Haber