SON TV

Pençe-Kaplan operasyonunda 50 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Kuzeyindeki terör unsurlarını yönelik başlattığı Pençe Kaplan ve Pençe Kartal operasyonlarında şimdiye kadar 50 terörist etkisiz hale getirildi.

Pençe-Kaplan operasyonunda 50 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın Kuzeyinde devam eden Pençe Kaplan operasyonunda şimdiye kadar 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

halkın ve hudutların güvenliğini tehdit eden PKK ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirmek amacıyla; Hava Kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) destekli komandoların hava hücum harekatıyla Kuzey Irak’taki terör kamplarının bulunduğu bölgeye intikalini açıklamıştı.

50 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birliklerinin hava ve kara operasyonlarının terör unsurlarına ciddi kayıplar verdiği öğrenildi. TSK tarafından bölgede saptanan hedeflere F-16 savaş uçaklarıyla havadan, bölgeye intikal eden askerlerle karadan dar bir çembere alınan teröristlerin harekat alanının kısıtlandığı ifade edildi. Hava ve kara harekatıyla kısa sürede 50 kadar teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenilirken operasyonların hız kesmeden sürdüğü kaydedildi.

BAKAN AKAR VE KUVVET KOMUTANLARI HAREKAT MERKEZİNDE

Operasyonu yürüten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, komutanların telsizlerinden sık sık askerlere sesleniyor. Kuvvet komutanlarıyla birlikte bölgeye giderek operasyonu takip eden Bakan Akar’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal da eşlik ediyor. Şırnak’ giden Bakan Akar ve Kuvvet Komutanları, askeri helikopterlerle 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığında sınır hattında görev yapan birlik komutanlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Pençe-Kaplan Operasyonu’nun sevk ve idare edildiği Harekât Merkezi’ne de giden Bakan Akar ve Kuvvet Komutanları operasyonu yakından takip ettiler.

Irak’ın kuzeyinden karakol ve üs bölgelerine taciz ve saldırı girişimlerini artırarak sınır ve halk güvenliği için tehdit oluşturan terör örgütü PKK’ya yönelik TSK’nın başlattığı Pençe-Kaplan Operasyonu planlandığı gibi başarıyla sürdürülüyor.

Pençe-Kartal Operasyonu’nun hemen akabinde başlayan Pençe-Kaplan Operasyonuyla komando birlikleri, Haftanin’de teröristlere ait hedefleri tek tek yerle bir ederek teröristlere çok sayıda zayiat verdirildi.