SON TV

Polis, Kaşıkçı soruşturmasında ‘DNA örnekleri’ ve ‘kuyu’ üzerinde yoğunlaştı

İstanbul polisi, Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasında yaptığı aramalarda 6 ayrı DNA örneği üzerinde, konuttaki aramalarda ise bahçede bulunan bir kuyu üzerinde duruyor

Polis, Kaşıkçı soruşturmasında ‘DNA örnekleri’ ve ‘kuyu’ üzerinde yoğunlaştı

2 Ekim günü Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin polisin arama ve inceleme faaliyetleri devam ediyor. İstanbul polisinin, konsolosluk binasında yaptığı aramalarda uzman ekipler 6 ayrı DNA örneği üzerinde yoğunlaştı. Konuttaki aramalarda ise polisin bahçede bulunan bir kuyu üzerinde durduğu bildirildi.

Öte yandan, Suudi yetkililerin katılamaması nedeniyle Başkonsolosluk konutunda bu gece arama yapılmayacağı öğrenildi.

2 KAMYON DELİL

Milliyet’den Ferit Zengin’in haberine göre, Biri başsavcı yardımcısı olmak üzere 2 savcı ve uzman polislerce önceki gün başlatılan arama ve inceleme çalışmalarında görev alan Olay Yeri İnceleme ekipleri, cinayete dair neredeyse delil olabilecek her şeye el koydu. Aramalarda, konsolosluğun çöp konteynerleri dahi boşaltılarak kamyonlara dolduruldu. Bahçedeki topraktan ve binadaki kumaş parçalarından da örnek alındığı öğrenilen soruşturmada elde edilen malzemeler 2 kamyon doldurularak Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’ne götürülüp tasnifi yapıldı. Tasnifin ardından tespit edilen 6 DNA örneği incelenmek üzere Halkalı’da bulunan EGM İstanbul  Bölge laboratuvarına gönderildiği öğrenildi.

EĞİTİMLİ KÖPEKLER KULLANILDI

Aramaların ikinci gününde izin verilen konsolosluk konut armasına ise akşam saatlerinde Başkonsolos’un Türkiye’den ayrılıp ülkesine gitmesinin ardından başlandı. Başlatılan aramalar da  polisin konut bahçesindeki bir kuyuya yoğunlaştığı öğrenilirken, ceset bulmada EGM Köpek Eğitim Merkezi tarafından özel olarak yetiştirilen Blue Malinois cinsi 7 köpekten birisi olan Melo’da arama faaliyetlerine katıldı.

Polis ekiplerinin geçtiğimiz hafta başlattığı arama çalışmalarında, binaya girmeyince incelemeye aldığı konsolosluk yakınındaki kanalizasyondan da örnekler alıp laboratuvara gönderdiği öğrenildi.

Toplanan delil ve DNA örneklerinin Kriminal laboratuvar’da incelemesi devam ediyor.

 

ETİKETLER: