SON TV

POMEM alımlarında polis adaylarından hükümete yaş talebi!

POMEM Polis alımlarında yaş şartı 30 olarak belirtilmişti. Polis adaylarından Hükümete 'yaş sınırı 35 olsun' çağrısı yapılıyor. Twitter'da hastag olan POMEM yaş talebi cevap bulacak mı? Meclise sunulan kanun tekliflerinde polis alımlarına ne gibi düzenlemeler var? Detaylar haberimizde…

POMEM alımlarında polis adaylarından hükümete yaş talebi!

POMEM Polis alımı için yaş talebi yeniden gündeme geldi. Twitter’dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazan  binlerce polis adayı, polisliğe alımda yaş sınırının 01/01/1986 ve sonrası doğmuş olmak olarak düzenlenmesini bekliyor. Yaş sınırının 35 olmasını isteyen adaylar, önceki senelerde polis olmak için başvuran birçok aday FETÖ nedeniyle alınmadıklarını ve yaş sınırının yeniden değerlendirilmesini istiyor. #BakanSoyluya32YaşSorulsun hastagi ile atılan tweetler çığ gibi büyüyor. Bir kısım aday yaş sınırının 32 olmasını isterken bir kısım ise 35 olmasını istiyor.

Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilecek olan polis alımlarındaki yaş sınırının değişip değişmeyeceği adaylar tarafından merak ediliyor. 2019 yılında 35 bin polis alımı yapılacağı açıklanmıştı. Polis Özel Harekat branşında alımların yapılması beklenirken, Polis Akademisi’nin POMEM ve PMYO branşlarında da alım gerçekleştirileceği bekleniyor.

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı olarak en az 4 ay süre ile ön lisans ve lisans mezunlarına , parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır.

2019’DA 35 BİN POLİS ALIMI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Polis alımları ile ilgili Süleyman Soylu 2019 yılında toplam 35 bin polis alımı yapılacağını bildirdi. Daha önce yaptığı açıklamalarda PÖH alımları konusuna da değinen Bakan Soylu, yeni alımlarda kadın PÖH alımı yapılacağını açıklamıştı.

Peki, şartlar nasıl olacak?

POMEM’in yaş konusunda Polis Akademisin önceki polis alımlarında şartlar şu şekildeydi;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
* En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
* 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
* Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

POMEM yaş şartının değişmesini isteyen polis adayları Twitter’dan seslerini duyurmaya çalışıyor. Hükümet’in bu konuda bir değişiklik yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İşte o tweetlerden bazıları:

.

ETİKETLER: