SON TV

Pompeo: Kaşıkçı cinayetinden sorumlu Suudilerin vizelerini iptal edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilişkili bazı Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini duyurdu

Pompeo: Kaşıkçı cinayetinden sorumlu Suudilerin vizelerini iptal edeceğiz

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğun’da öldürülmesinin ardından ABD kanadından pek çok açıklama yapıldı. Son açıklama ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilişkili bazı Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin “Türkler bizimle yakın iş birliği yapıyor” dedi.

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerin yer aldığı ortak çalışma grubu oluşturulmuştu. Ortak çalışma grubu, 15-16 Ekim’de konsolosluk binasında dokuz saat süren inceleme yapmıştı.

Ortak çalışma grubu, 17 Ekim’de konsolosluk konutunda da inceleme başlatmıştı. Aynı gün olay yeri inceleme ekipleri, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında ikinci bir arama daha gerçekleştirmişti.

Suudi Arabistan yönetimi ise 20 Ekim’de, İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü açıklamıştı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ait diplomatik plakalı araç da dün Sultangazi’de bir otoparkta bulunmuştu.

0/5 (0 Reviews)