SON TV

Putin: Kaşıkçı soruşturması tamamlanmadan Riyad ile ilişkilerimizi neden bozalım?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin açıklamasında Kaşıkçı'nın elit Suudi çevrenin bir üyesi olduğunu belirterek, "Kendisi belirli güç sahibi çevrelerle bağlantılıydı. Olanları yorumlamak biraz güç ve gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu

Putin: Kaşıkçı soruşturması tamamlanmadan Riyad ile ilişkilerimizi neden bozalım?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de düzenlenen Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Putin, “Rusya’yı kimyasal saldırı yapmakla suçlayıp yaptırım uygulayanlar, gazetecinin öldürüldüğünü söyleyip Suudi Arabistan’a yaptırım uygulamıyorlar. Böyle olaylarda eşit bir yaklaşım geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

EŞİT YAKLAŞIM GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

AA’nın haberine göre, ABD’de yaşadığı için Kaşıkçı konusunda bu ülkenin sorumluluk aldığını belirten Putin, “Rusya’yı kimyasal saldırı yapmakla suçlayıp yaptırım uygulayanlar, gazetecinin öldürüldüğünü söyleyip Suudi Arabistan’a yaptırım uygulamıyorlar. Böyle olaylarda eşit bir yaklaşım geliştirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

GERÇEKTE NE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin, özellikle son yıllarda iyi bir noktaya geldiğine işaret eden Putin, “Söz konusu şahıs elit Suudi çevrenin bir üyesiydi. Kendisi belirli güç sahibi çevrelerle bağlantılıydı. Olanları yorumlamak biraz güç ve gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz. Olaya ilişkin soruşturma tamamlanmadan Riyad ile ilişkilerimizi neden bozalım?” değerlendirmesinde bulundu.