SON TV

Putin: Türkiye ile dayanışma içinde çalışıyoruz

Putin, Saint Petersburg'da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile dayanışma içinde çalışıldığını söyledi. Türkiye'nin çeşitli radikal gruplarda yer alan militanların ve ağır silahların bu bölgeden çıkarılması konusunda katkıda bulunduğunu ifade etti

Putin: Türkiye ile dayanışma içinde çalışıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Saint Petersburg’da düzenlenen basın toplantısında konuştu. Putin, Türkiye ile dayanışma içinde çalışıldığını söyledi. Türkiye’nin anlaşmaya ciddiyetle yaklaştığını, çeşitli radikal gruplarda yer alan militanların ve ağır silahların bu bölgeden çıkarılması konusunda katkıda bulunduğunu belirtti.

Sputnik’in aktardığı habere göre Rusya ve Türkiye’nin İdlib’de silahlardan arındırılmış bölge oluşturma konusunda vardıkları anlaşmaya değinen Putin, “Görüşme sürerken, Suriye’deki sivil tesislerin, kentlerin, yerleşimlerin ve Hmeymim’deki askeri üssümüzün güvenliğini arttırmak için 15-20 kilometre derinliğinde silahlardan arındırılmış bölge oluşturma fikri ortaya çıktı” diye konuştu.

Bölgede El Nusra Cephesi (Fetih el Şam) dâhil olmak üzere herhangi bir radikal örgüt üyelerinin ve hiçbir ağır silahın bulunmaması gerektiğini hatırlatan Putin, şöyle konuştu: “Türk partnerlerimizle dayanışma içinde çalışıyoruz, kendilerinin de anlaşmaya büyük bir ciddiyetle yaklaştıklarını, yükümlülüklerin üzerilerine düşen kısmını yerine getirdiklerini, çeşitli radikal gruplarda yer alan militanların ve ağır silahların bu bölgeden çıkarılması konusunda katkıda bulunduklarını görüyoruz.”

İDLİB’DE BÜYÜK ÇAPLI BİR ÇATIŞMA ÖNGÖRÜLMÜYOR

Putin, Rusya’nın da işin üzerine düşen kısmını yerine getirmeye devam ettiğini söyledi. “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rus askeri polisin katkılarıyla (Türkiye ile) birlikte belirlenen faaliyetleri ileride de yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi ve şöyle devam etti: “Tüm bunlar Suriye’nin resmi yönetimiyle mutabakat sağlanmadan ve İran’ın desteği olmadan mümkün olmazdı.”

Belirlenen hedeflere ulaşılacağına inandığını aktaran Putin, söylediklerinin İdlib’de herhangi bir büyük çaplı çatışmanın öngörülmediğini de sözlerine ekledi.