SON TV

Putin, Vostok-2018 tatbikatıyla gözdağı verdi

Rusya'nın Çin'le birlikte gerçekleştirdiği İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük askeri tatbikatı olma özelliği taşıyan Vostok-2018'e 297 bin asker, 1000 hava aracı, 36.000 tank ve askeri araç, 80 gemi ve deniz aracı yer alıyor

Putin, Vostok-2018 tatbikatıyla gözdağı verdi
1981’de Sovyetler Birliği döneminde gerçekleştirilen “Zapad-81” tatbikatının ardından Rusya’nın gerçekleştirdiği en büyük tatbikat olan “Vostok-2018″e 297 bin asker katılıyor. Tatbikatı Vladimir Putin, ve üst düzey yetkililer birlikte izliyor. Vostok-2018′ le ilgili eleştirilerine değinen Putin, “Rusya barışçıl bir ülke, bizim saldırgan bir planımız yok ve olmayacak” dedi.

Sibirya’nın doğusunda yapılan Rusya’nın en büyük askeri tatbikatını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’la beraber izledi.
Batı ülkeleri ve NATO’nun “Vostok-2018″le ilgili eleştirilerini yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya barışçıl bir ülke, bizim saldırgan bir planımız yok ve olmayacak” dedi.
Putin, Rus ordusunun ulusal egemenliğini korumaya kararlı olduğunu vurguladı, kendi güvenliğimizle birlikte, müttefiklerimizi de korumaya kararlıyız ifadelerini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tatbikatı komuta merkezinde dürbünle izledi.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Çin ile düzenli şekilde askeri tatbikat yapmak için anlaştıklarını söyledi.
TASS haber ajansına göre Şoygu, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile Vostok-2018 askeri tatbikatının yapıldığı Tsugol poligonunda buluştu.
Şoygu, “Vostok-2018” askeri tatbikatı dahilinde Rus-Çin askeri işbirliğine dikkati çekerek, “Bu şekilde düzenli olarak askeri tatbikat yapma hususunda anlaştık” ifadelerini kullandı.
Çin Savunma Bakanı Fenghe de, iki ülkenin askeri işbirliğinin hem süratli hem de stratejik olduğunu ifade etti.
Rusya, Çin’le birlikte düzenlediği İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük askeri tatbikat olma özelliği taşıyan “Vostok-2018″a pazartesi başladı.
NATO, 297 bin asker, 1000 savaş uçağı, 36.000 tank ve askeri araçla gerçekleştirilen tatbikatı “agresif” bir davranış olarak niteleyerek kınadı.
Rusya’nın Çin’le birlikte askeri tatbikat yapması ABD’ye “gözdağı” olarak görülüyor.
ETİKETLER: