SON TV

Putin’den Avrupa’ya misilleme uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Putin, eğer Avrupa'ya yeni füzeler yerleştirilirse, Avrupa ülkeleri kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuğunu bilmeli açıklamasında bulundu

Putin’den Avrupa’ya misilleme uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında önemli mesajlar verdi.  Gazetecilerin ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtlayan Putin, “Füzeler Avrupa’ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız.” dedi.

Daha önce Anti Balistik Füze Sistemi Anlaşması’nın şimdi ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın ortadan kaldırılmasından endişe duyduklarını belirten Putin, “Bütün bunlar ortadan kaldırıldığında silahsızlanmanın büyümesini sınırlayacak bir şey kalmayacak. Öyleyse durum bence son derece tehlikeli olacak. Silah yarışından başka hiç bir şey kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

AYNI ŞEKİLDE KARŞILIK VERİRİZ

ABD’nin her halükarda anlaşmadan çekilmesi halinde Avrupa’nın ne yapacağı sorusunun ortaya çıktığını dile getiren Putin, “Esas soru şu: Bu yeni ortaya çıkan füzelerle (Avrupa) ne yapacak? Bu füzeler eğer Avrupa’ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız.

Bunu kabul eden Avrupa ülkeleriyse kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklar. Bu çok açık.” diye konuştu.